Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болнични директори поискаха равнопоставеност между лечебните заведения

| обновено на 02.02.16 в 17:02

Общинските болници в Пловдивска област настояват за равнопоставеност между лечебните заведения. Това заяви доцент Петко Недев, директор на МБАЛ „Свети Пантелеймон“ в Пловдив, който беше домакин на неформална среща на болничните управители.

На нея беше обсъдена проекто-наредбата с критериите, по които НЗОК ще остява с кои болници да работи на местата с излишни структури. Болничните директори са категорични, че услугите, които се предлагат в общинските лечебни заведения не отстъпват по нищо на останалите. 

Доцент Недев допълни, че принципа на равнопоставеност между болниците от първо, второ и трето ниво трябва да бъде спазен.

Директорът на болницата в Асеновград доктор Иван Червенков обясни, че ако се стигне до намаляване на броя на леглата в по-малките населени места това ще рефлектира и върху пациентите.

Предложението за равнопоставеност на общинските болници в Пловдив и областта ще бъде изпратено до Министерството на здравеопазването.

Междувременно министърът на здравеопазването Петър Москов представи документа. Според него Националната здравна карта няма да съкращава съществуващи здравни структури, а ще се опита да ги приведе към нуждите на пациента.  

По думите му, възраженията се дължат по-скоро на неразбиране, отколкото на реални пропуски. 

Утре Здравната карта ще бъде публикувана на сайта на министерството за едномесечно обществено обсъждане и всеки ще може да изкаже мнението си по нея. 

400 общопрактикуващи лекари и над 400 педиатри по-малко от необходимото, пресищане с ортопедии и очни клиники, отчита анализът на здравната система към момента. Според Петър Москов, когато е било определяно какво значи "достатъчно" от определени специалисти или дейности, са се взимали предвид както средноевропейските критерии, така и реалното им ползване от български пациенти през 2013, 2014 и първата половина на 2015 година. 

При болниците най-силен е недостигът на легла за продължително лечение - в момента това са 1,8 на сто от всичките 38 000 болнични легла. А според Здравната карта трябва да станат 13 процента. За да се стимулира тази дейност още от април, в сила влизат три нови клинични пътеки за хора след тежки хирургични, ортопедични операции, както и инсулти и инфаркти, обясни здравният министър: 

Това са нови клинични пътеки след острото излекуване на състоянието. Вижте, единственият начин да започнем като гарантиране на определен обем е да видим на исторически принцип колко хора са претърпели такива инциденти в рамките на миналата година или такива състояния и имат нужда от това. 

Още през тази година ще започне и промяната във финансирането на доболничната помощ. Министерството ще предложи около 40 милиона лева от резерва на Касата да се дадат за нея, а още 20 милиона лева - за високоспециализирани изследвания. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Двама пострадаха при катастрофа на Околовръстното

Двама души пострадаха при катастрофа на Околовръстното шосе на Пловдив тази вечер, близо до голям хипермаркет. От полицията уточниха, че кола е предприела ляв завой, когато движещият се отзад автомобил я блъска.  При инцидента са ранени двама души, които са откарани в болница за прегледи. Движението се регулира от екип на "Пътна полиция". 

публикувано на 23.01.25 в 20:41

Делото "Дебора" започва отначало

Съдебният състав по делото „Дебора“ се оттегля и процесът ще започнe отначало .  До това се стигна след настояването на адвокатите на Георги Георгиев за отвод на целия съдебен състав с аргумента, че поне един негов член е предубеден и политически пристрастен.  Досегашният състав от магистрати начело със съдия..

обновено на 23.01.25 в 17:48

Нормализира се качеството на въздуха в Пловдив

В следобедните часове въздухът в Пловдив започва да се изчиства от фините прахови частици, ако съдим по данните от двете станции на РИОСВ. Това обаче едва ли ще свали средноденонощното замърсяване под пределно допустимата граница от 50 микрограма на кубичен метър.  След 15 часа станцията "Каменица" вече дава концентрация на фини прахови..

публикувано на 23.01.25 в 17:47

Кампания срещу пушенето на вейпове стартира РЗИ Пазарджик

Здравната инспекция в Пазарджик започна кампания срещу пушенето и употребата на новите вейп устройства сред учениците. Първата инициатива се проведе в Пещера.  Кампанията е провокирана от зачестилите случаи с  деца, приети в спешни центрове в страната след употреба на снус, вейп и други електронни устройства за пушене. В Пещера се провежда..

публикувано на 23.01.25 в 16:52

И днес в Пловдив дишаме мръсен въздух, пренаситен с ФПЧ

Днес е третият пореден ден, в който фините прахови частици във възуха на Пловдив са над нормата от 50 микрограма на кубичен метър.  Към 12 часа превишението е с 25 микрограма на станция "Каменица".  Между 9 и 10 часа там стойностите са повече от 2 пъти над нормата - 113 микрограма на кубичен метър. Над 110 микрограма на кубичен метър фин прах..

публикувано на 23.01.25 в 13:11