Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Управлението изглежда пораздрусано, но е стабилно

Снимка: БГНЕС

Как се избира министър на всяка цена? Това научихме вчера при гласуването на новия министър на образованието Меглена Кунева, избрана за този пост със 106 гласа „за“.

Въпреки съпротивата на партии от управляващата коалиция. И въпреки реакциите в обществото. Какво обаче ще последва в чисто политически план след новото министерско попълнение в правителството на Бойко Борисов? Интервю по темата с Първан Симеонов, изпълнителен директор на „Галъп интернешънъл болкан“: Г-н Симеонов, стабилно ли изглежда управлението след гласуването вчера и задават ли се на хоризонта предсрочни парламентарни избори?

Първан Симеонов: Управлението изглежда пораздрусано след вчерашния ден, иначе то продължава да е по-скоро стабилно. Предсрочни парламентарни избори може да има най-вече тогава, когато самия Борисов реши и ако трябва да бъде честни ако те са сега той ще има повече депутати отколкото има в този момент, защото част от малките партии ще отпаднат. Ако пък предсрочните парламентарни избори са заедно с президентските избирателите на ГЕРБ ще имат може би допълнителен стимул, ако пък ГЕРБ спечели президентските тогава ГЕРБ може да ползва ускорението от президентските и да поиска тогава предсрочни. А може и въобще да не поиска предсрочни избори, защото няма никакъв обективен фактор, което в момента да го налага в очите на хората. Т. е. единствената причина, поради която ГЕРБ могат да решат да отидат на такива избори е ако усетят, че започва да им пари много под краката и започват да губят политически капитал и подкрепа както направиха ако си спомняте през 2013 г. след вълната от февруарските протести.

Р. П.: Това означава ли всъщност, че ГЕРБ би преминал на вариант предсрочни парламентарни избори само ако има натиск от страна на  улицата?

П. С.: Не само натиск от страна на улицата. За да започне да им пари под краката може да се случат няколко неща. Първо, в тези записи, които продължават да излизат може пък да започнат да излизат още по-пикантни неща, които засягат директно самия Борисов. Той може и да се притеснява от това, защото видяхте, че край сагата с есемеса с Висшия съдебен съвет той изгуби нерви. После каза, че стабилността се крепи на нервите му и това доста точен анализ, макар и шеговит, предполагам. Но той си изтърва нервите тогава, което означава, че нещо го тревожи и това г-н Радан Кънев ясно го вижда и продължава да го настъпва по мазола. Това става втора причина. Третата причина, разбира се, ако зачестят ей такива случаи като вчера и се окаже в един момент, че заради по-малките партньори упражняването на властта е тежко, сложно и досадно и неефективно най-вече, защото тази власт трудно може да прави резки движения, тя трудно може да показва замах в тези условия. Тя като замахне може да падне както виждате. Ред такива фактори могат да накара Борисов да посегне към предсрочни избори. Разбира се, уличният натиск също е вариант, но позволих си малко по-рано да кажа, че обективни обстоятелства няма – ето, това имам предвид. В момента като че ли няма остра социална нужда от улични протести, няма очертала се в очите на хората алтернатива на случващото се, даже нещо повече, като че ли ако БСП и ДПС се очертават като алтернатива на ГЕРБ, това е даже по-добра опция за ГЕРБ, това е удобна опозиция, защото  имиджово е дискредитирана.

На всичкото отгоре вие виждате, че международната обстановка и такава, като че ли нашите партньори на Запад искат при нас да има стабилност, а не и ние да създаваме проблеми като всичко наоколо. Това ме кара да мисля, че предсрочните избори остават по-скоро по-малкият вариант през започващата година.

Р. П.: Нека да се фиксираме сега и около личността на Меглена Кунева - новият образователен министър, доста трудно избран – 106 гласа „за” и всъщност избор, който според някои наблюдатели е предопределен благодарение на Местан, ДПС и Атака, въпреки че цитираните бяха обявили предварително, че  всъщност не са съгласни с този избор. Дали Меглена Кунева според вас ще успее убеди, най-вече обществото, и коалиционните партньори затова, че тя е добра за този пост?

П. С.: Меглена Кунева е опитен администратор в управлението, с доста дълъг стаж в държавната администрация. Понякога Меглена Кунева изглежда като работник в администрацията, отколкото както, в истинския смисъл на думата,  политик, който играе шахмата на политиката. Във връзка с това аз мисля, че няма никакво съмнение, че тя ще бъде доста старателна на този пост, както впрочем е и сега. И освен всичко, партията на г-жа Меглена Кунева има доста солиден екип в този ресор. Това от гледна точка на управлението, на администрацията. Меглена Кунева тук мисля, че без съмнение е една от работливите български публични фигури, която сме виждали.

Друг е въпросът за политиката. Най-вероятно никой няма да й признае този капацитет измежду всичките, които застанаха на особено мнение в това гласуване, защото тук вече става дума за политика.  Когато става дума за политика партиите се позиционират не спрямо качествата на един човек или спрямо реалностите, те се позиционират спрямо идеята за скорошни или по-далечни политически ползи. В крайна сметка това е  смисълът на политическата игра, това е начинът, по който се реализира тя.  В същото време аз очаквам  тя много яростно да бъде критикувана от патриотичния сектор, още повече в обществото ни има такъв импулс в момента и този импулс е все по-видим особено край бежанската криза, край терористичните заплахи ние все повече си мислим за националното, дори Борисов на моменти започва да звучи така. Сега ще видим  дали ще заговорят на един и същи език с Орбан например, т. е. ще има ярки атаки. Второ, г-жа Кунева ще бъде атакувана по линия  на битката за наследството на Реформаторския блок. Там нейната формация и СДС са от едната страна, от страна е г-н Радан Кънев. Интересно е какво ще стане с ДСБ, сега през март ще разберем. Появи се внезапната важност на един граждански съвет, който не е ясно дали съществува, не съществува формално и т. н., т. е. води се битка за наследството на блока кой да дръпне при себе си останалите и ако не ги дръпне да развали играта.

Цялото интервю можете да прочетете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро , ден!" с д-р Андрей Неутов

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува  един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния  път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков.  Идва за да специализира - първо..

обновено на 30.11.24 в 09:14

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00