Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Загубихме знанието в купищата информация

проф. Валери Стефанов

История с кражба и подмяна. Каква трябва да бъде реакцията ни след наглото връхлитане върху творчеството на обичан български класик, след факта, че „Железният светилник“ и „Преспанските камбани“ са преведени, редактирани и издадени в Матедония без знанието и съгласието на наследниците. 

Проф. Валери Стефанов преподавател по история на българската литература в СУ „Климент Охридски“

Един такъв акт е некоректен в няколко посоки. На първо място това е авторското право, след като има наследници и е актуално авторското право, то трябва да се плаща на наследниците. Ако романите са издадени наистина по начина, по който се говори, тогава има безпрецедентно отношение към почитта към текста. Стефанов не уточни каква реакция трябва да имат институциите, но подчерта, че обществената реакция е необходима, защото Талев освен голям писател е и голям български  патриот и да се отстои идентичността на Талев е патриотична задача.

По думите на проф. Стефанов нашето общество не е в състояние да вникне в проблемите на образованието по ред причини. Няма критерии за адекватна проверка на резултатите от матурите, от текущите проверки  и това предизвиква  българското образование да се самонатъкмява и да казва, че си върши работата, а това не е така. Понятието „робство“ е част от емоционалната памет на българския народ, то е в темелите на неговата идентичност и да се извади тази дума от емоционалната памет на българския народ, значи да се посегне на нея. Трябва да се обясни, че думите, освен речниково значение имат и емоционален ореол, подчерта проф. Стефанов. Повече чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56