Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да не ампутираме жизнените болници с карти и наредби

Здравната карта и наредбите за болничната помощ смутиха лекари, объркаха пациенти и  накараха мениджъри в здравеопазването да чертаят нови планове за преструктуриране на легла и пътеки. 
Общинските болници са силно притеснени във връзка с Наредбата за критериите, по която НЗОК ще сключва договори с болниците. Това заяви пред Радио Пловдив управителят на МБАЛ "Свети Пантелеймон” доц. Петко Недев. 
Те не се съгласни, че в нея се дава изкуствен аванс на болниците с трето ниво на компетентност. Това се всички университетски болници в страната, поясни д-р Недев. 
По думите му пък всички общински лечебници са поставени в по-неизгодно положение. Управителите на всички общински болници вече са изпратили свое възражение по този повод до МЗ, НЗОК и УС на БЛС. Те не са и съгласни със съкращаването на легла, залегнало в новата здравна карта.

Д-р Недев даде пример, че 51 до 52 % от болните, които са пролежавали в отделенията на МБАЛ „Св. Пателеймон“ не са от община Пловдив, а 28 % идват извън общината, и другите са извън областта дори.

По повод новата Здравна карта управителят на МБАЛ "Свети Пантелеймон" смята, че е твърде висока цифрата за орязване на 182 хирургични легла. Там е важно да се провери всяка болница каква  точно дейност има за съответното ниво.  Примерно работи се по  второ ниво на компетентност, а се изпълнява дейност от първо или пък дори от трето ниво.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кольо Парамов

Режимът на пауза за кабинета трябва да прекъсне

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59