Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическа, автомобилна и арт сцена на 11 февруари

Сюжети от политическия пейзаж. Има ли  неизвестни, които могат да  променят настоящия ? Вотове, референдуми, проекти, избори .  Освен  заявените нови политически формации  от познатите лица  на лидерите Радан Кънев / безспорен на ДСБ и по-сложно обясним в управленския контекст/ , и Лютви Местан / лидер  в проект/, какво друго може да промени властовото  статукво  ? Предсрочните  избори като партийно  упражнение ? А президентските ? Коментар на политолога Димитър Ганев.

Има ли шанс високото изкуство без държавна подкрепа ?  За  т.н. единни разходни стандарти за финансиране  на държавните  културни институти , приети с поредно Постановление,  творческите  им стандарти като национално значими, преразходите, реформите и ремонтите е разговорът с директора на Пловдивския драматичен театър Кръстю Кръстев.  

През 1908г. в Пловдив е организиран първият автобусен превоз извън града - до Асеновград. А в началото на 20-те години на ХХ-ти век е създадено автомобилно шофьорско дружество, което участва като учредител на Първия конгрес на Автомобилния съюз в България през 1926 г. Фотоси и документи за тази събития, както и за над стогодишната история на пловдивската автомобилна история, съхранени във фонда на Държавен архив-Пловдив,  ще бъдат експонирани в четвъртък , в изложба „Приказка на четири колела“ в Етнографския музей в Пловдив. За нея ще разкаже началникът на дирекция „Регионален държавен архив“- Пловдив Ели Попова.

В зона Култура  представяме „100 пловдивски ателиета – I етап“. Проектът на галерия „Резонанс“  показва чрез снимков и видео материал на три етапа  100 Пловдивски ателиета на 100 Пловдивски художници, както и  100 колажни филма за 100 пловдивски художници. Идеята на проекта е да се  отворят  Пловдивските ателиета за зрителите и ценителите от европейския  и глобалния свят, и те  да се докоснат до Пловдивското съзидание и творческо сътворение, до Пловдивския дух, казва галеристката  на „Резонанас“  и събеседник Антония Димитрова.

Слушайте ни. "Точно днес" на 11 февруари от 6 до 9.30 ч. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Елена Кристиано

Тази седмица в „Добро утро, ден!“ ни гостува Елена Кристиано, собственик на една от най-успешните компании в сферата на красотата. За себе си казва, че е успяла да намери баланса между кариерата и личния живот. А за нея те вървят ръка за ръка вече 30 години. Съдбата и е преплетена с Италия, модата и индустрията за красота. Нейната любов към Италия..

обновено на 04.04.25 в 17:08

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Борис Стоилов в „Добро утро, ден“

Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден“ ни гостува пловдивчанинът Борис Стоилов. Завършва графика, но от 1990 година работи като илюстратор на книги. Илюстрации прави не само за български издания, но и за канадски, американски. Направил е хиляди корици на успешни книги и рисунки към тях – сред тях са „Малкият принц“, „Барон Мюнхаузен“, „Ян..

обновено на 22.03.25 в 09:30

В "Срещите" спомен за писателя Рашко Сугарев

Тази събота "Срешите" ви предлагат спомен за писателя Рашко Сугарев - 30 години от смъртта му. Ще чуете и  малка част от едно от неговите последни интервюта. Гостува проф. Инна Пелева. 

обновено на 22.03.25 в 09:28

Проф. Милен Георгиев в "Добро утро, ден!"

Гостът ни тази седмица е Милен Георгиев, професор в Института по микробиология на БАН, където ръководи лабораторията по метаболомика. Неговата голяма професонална любов и гордост обаче е  Центърът за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив, в чието създаване активно участва и в който работят учени от пет континента...

обновено на 14.03.25 в 16:51