Наредбата с критериите за сключване на договори с НЗОК все още се обсъжда, но предложеният вариант не е приемлив нито за частните, нито за държавните и общински болници. Това заяви за Радио Пловдив д-р Невен Енчев, мениджър на частните болници "Медлайн".
По думите му изискванията за приемните спешни отделения са непосилни за повечето болници, а и срокът за изпълнението им е много кратък. Той се надява от екипа на министър Москов да преосмислят готвените промени.
"Това е извиване на ръце. Доказани структури, без значение държавни или частни не могат да бъдат принуждавани по този груб административен начин да затворят вратите си",коментира д-р Енчев.
Той обясни, че е силно притеснен от спусканите лимити от здравната каса.
В момента "Централ Онко Хоспитал" е прекратил приема на болни в урологично, хирургично и приемно спешно отделение, поради изчерпан лимит за февруари. Продължаваме да приемаме само в детско отделение и очно отделение. Написали сме и писмо до касата с молба да преразгледа лимитите, които ни се определят., уточни д-р Енчев.
Според него вече 10 години се въртим в омагьосан кръг и непрекъснато се говори за реформа, а всеки нов министър започва нещо, което не се довършва. Той категорично изрази несъгласие с тиражираното твърдение, че частни болници точат НЗОК.
"Лекарите правят медицината. Частните болници са бялата лястовица в здравеопазването, благодарение на тях се задържаха повечето от лекарите в страната, защото всички знаят, че в частните болници се дават по-големи заплати", заяви д-р Енчев.
За да се случи реформата всичко трябва да се остави на пазара. Трябва да има повече здравни каси, монопол на пазара не трябва да има. Не може 300 болници да са държавни и общински , а да се казва , че частните са проблем, категоричен е мениджърът.
Демонополизация на НЗОК и индивидуални здравни партиди е лечението за системата, категоричен е д-р Енчев
Меджувремненно от Националното сдружение на частните болници разпространиха писмо до здравните институции в страната в което призовават да се спре с непрестанните и необмислени опит за преобръщане на системата на здравеопазване с главата надолу и да спре кампанията срещу частните лечебни заведения.
Ние, лекарите от частните болници, не искаме държавна помощ под каквато и да е форма. Искаме само трудът ни да бъде възнаграден, според качеството и количеството му, според търсенето и предпочитанията на пациентите. Парите на Националната здравноосигурителна каса не са парите на министрите, на политиците и на администраторите. Това са парите на работещите и работили българи, които имат право на лечение и на избор къде да бъдат лекувани, се казва в писмото.
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..
Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..
Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..
Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..
Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..