Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Задължително е бизнесът да поеме осигурителните вноски на 100%

За пресечната точка на общите интереси  и различията  при плащане на осигурителните вноски след дискусия в тристранния съвет за социално партньорство по повод предложението на РБ осигурителните вноски на работниците да се поемат 100%  от работодателите. Коментар в  две посоки - на вносителите – от депутата от РБ Петър Славов и на работодателите  - от председателя на  Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. 

Петър Славов: Предложението, което правим с колегите от гражданската квота, не задължава никого с нищо. То дава една възможност на работодателите, когато желаят, да поемат и онази част, която плаща осигуреното лице. Това са онези 40%, които са засметка на служителите. Мярката беше вдъхновена от бизнеса, тъй като и в момента има такива дружества, които правят това за своя сметка, е да динамизира допълнително пазара, като създаде вътрешна конкуренция между работодателите особено при производствата с висока добавена стойност,  да имат аргументите защо искат да задържат дадено лице, като му предлагат по-добри условия и при самите работници да останат повече пари. 

Причината да искаме това да се запише и законодателно, е че Законът не забранява това да се прави, но работодателите, които подхождат по този начин, биват облагани с корпоративен данък върху тези суми, независимо, че са парите са отишли за осигуровки, а не - за печалба. Освен това има и много нерегламентирани плащания и работници, които не харесват този механизъм, че за тяхна сметка се удържат немалка част необходимите осигуровки. Те  държат работодателите да им дават под масата разликата за това, което им се удържа от заплатата. А това не е изгодно нито за държавата, нито за осигурителната система.

Васил Велев: Ние считаме, че когато се търси по-голяма простота на начина, по който се изплащат възнаграждения и осигуровки, трябва да се направи и още една крачка. Това предложение да не е възможност, а да е задължително за всички. При сегашните текстове се създават предпоставки за объркване и резултатът за фиска е спорен.  Законопроектът трябва да бъде доработен. За предимствата: при 100% поемане на осигуровките за сметка на работодателя  общо разходите за труд, осигуровки и данъци при една и съща нетна заплата на работника са най-малки. Т.е. ако работникът получава същото, а работодателят изцяло заплаща осигуровките, разходите за труд ще бъдат с 5% по-малки, отколкото са сега. От тази мярка биха се възползвали малките фирми и микропредприятията. Въпреки това аз смятам, че ако това се прави, трябва да е за всички и да е съпроводено с премахването  на т.н.  клас процент и за  прослужено време, защото в момента има няколко заплати, което води до допълнително объркване и липса на база за сравнение. 

 Работникът бива назначаван на .щатна заплата, върху нея се добавя процент за прослужено време, т.н. клас – нещо, което го има само у нас и е рудимент от отминало време. След това се вадят ДОД и осигуровки са зметка на работника и се получава нетна заплата. Към брутната пък работодателят добавя разходите за труд, осигуровки за сметка на работодателя и така се получават сумарно разходите за труд, които се плащат от предприятието. Тези четири стойности са аритметични  математични  стойности, а в крайна сметка работникът го интересува в момента той колко пари нетно ще получава, а предприятието – какъв е разходът за труд. 

Ако работодателят внася изцяло осигуровките му, това ще го отчужди и дезинтересира. Ние настояваме  към предложението да се добави и премахването на класове и да се въведе едновременно с увеличаването на ставката за осигуровките – от 2018 г. с по 1% ще нараства.осигурителната тежест, съгласно приетите промени в Кодекса за социално осигуряване и ако едновременно с това се въведе  предложението на РБ, но не доброволно, а повсеместно, ще се неутрализира това покачване като разходи за труд и тежест за предприятието. Що се отнася до другите ползи, от въвеждането на  мерките – по желание и частично, те са най-малкото спорни, защото ако работодателят  иска да стимулира допълнително работниците, има и други начини, най-малкото е да им увеличи  заплатата. Повече чуйте от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Руси Чернев в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица ни гостува известният пловдивски журналист Руси Чернев, който започва кариерата си случайно, на 26 години, но бързо напредва в йерархията. Руси Чернев е бил дългогодишен главен редактор на вестник „Марица“, а сега управлява собствен сайт –Plovdiv dayli. Той има точна диагноза не само на..

обновено на 02.05.25 в 17:03

За вода от Арда Гърция трябва да ни компенсира с ток през зимата

Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..

публикувано на 02.05.25 в 17:00

Пловдив има пълния капацитет да е столица за винен туризъм

След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя  и формалното одобрение за проявата  с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили.   За ползите от домакинство на такъв форум..

обновено на 02.05.25 в 16:29
Диана Георгиева

БАПЗГ ще отстоява пред НЗОК да е в помощ на пациента

Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес.  Според Диана Георгиева -..

публикувано на 02.05.25 в 16:26

Социалните медии влияят негативно върху журналистиката

Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..

публикувано на 02.05.25 в 15:56