За пресечната точка на общите интереси и различията при плащане на осигурителните вноски след дискусия в тристранния съвет за социално партньорство по повод предложението на РБ осигурителните вноски на работниците да се поемат 100% от работодателите. Коментар в две посоки - на вносителите – от депутата от РБ Петър Славов и на работодателите - от председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
Петър Славов: Предложението, което правим с колегите от гражданската квота, не задължава никого с нищо. То дава една възможност на работодателите, когато желаят, да поемат и онази част, която плаща осигуреното лице. Това са онези 40%, които са засметка на служителите. Мярката беше вдъхновена от бизнеса, тъй като и в момента има такива дружества, които правят това за своя сметка, е да динамизира допълнително пазара, като създаде вътрешна конкуренция между работодателите особено при производствата с висока добавена стойност, да имат аргументите защо искат да задържат дадено лице, като му предлагат по-добри условия и при самите работници да останат повече пари.
Причината да искаме това да се запише и законодателно, е че Законът не забранява това да се прави, но работодателите, които подхождат по този начин, биват облагани с корпоративен данък върху тези суми, независимо, че са парите са отишли за осигуровки, а не - за печалба. Освен това има и много нерегламентирани плащания и работници, които не харесват този механизъм, че за тяхна сметка се удържат немалка част необходимите осигуровки. Те държат работодателите да им дават под масата разликата за това, което им се удържа от заплатата. А това не е изгодно нито за държавата, нито за осигурителната система.
Васил Велев: Ние считаме, че когато се търси по-голяма простота на начина, по който се изплащат възнаграждения и осигуровки, трябва да се направи и още една крачка. Това предложение да не е възможност, а да е задължително за всички. При сегашните текстове се създават предпоставки за объркване и резултатът за фиска е спорен. Законопроектът трябва да бъде доработен. За предимствата: при 100% поемане на осигуровките за сметка на работодателя общо разходите за труд, осигуровки и данъци при една и съща нетна заплата на работника са най-малки. Т.е. ако работникът получава същото, а работодателят изцяло заплаща осигуровките, разходите за труд ще бъдат с 5% по-малки, отколкото са сега. От тази мярка биха се възползвали малките фирми и микропредприятията. Въпреки това аз смятам, че ако това се прави, трябва да е за всички и да е съпроводено с премахването на т.н. клас процент и за прослужено време, защото в момента има няколко заплати, което води до допълнително объркване и липса на база за сравнение.
Работникът бива назначаван на .щатна заплата, върху нея се добавя процент за прослужено време, т.н. клас – нещо, което го има само у нас и е рудимент от отминало време. След това се вадят ДОД и осигуровки са зметка на работника и се получава нетна заплата. Към брутната пък работодателят добавя разходите за труд, осигуровки за сметка на работодателя и така се получават сумарно разходите за труд, които се плащат от предприятието. Тези четири стойности са аритметични математични стойности, а в крайна сметка работникът го интересува в момента той колко пари нетно ще получава, а предприятието – какъв е разходът за труд.
Ако работодателят внася изцяло осигуровките му, това ще го отчужди и дезинтересира. Ние настояваме към предложението да се добави и премахването на класове и да се въведе едновременно с увеличаването на ставката за осигуровките – от 2018 г. с по 1% ще нараства.осигурителната тежест, съгласно приетите промени в Кодекса за социално осигуряване и ако едновременно с това се въведе предложението на РБ, но не доброволно, а повсеместно, ще се неутрализира това покачване като разходи за труд и тежест за предприятието. Що се отнася до другите ползи, от въвеждането на мерките – по желание и частично, те са най-малкото спорни, защото ако работодателят иска да стимулира допълнително работниците, има и други начини, най-малкото е да им увеличи заплатата. Повече чуйте от звуковия файл.
Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора. В Пловдив..
Политологът Любомир Стефанов не вижда изненада в отказа на л идера на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде премиер. Според него по-скоро изненада е изказването му, че ще върне първия мандат. Това мнение анализаторът изрази в програма "Ден след ден" Струва ми се, че виждаме поредния етюд от типичното поведение на политическия човек Борисов . Сутрин..
Няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни във Велинград, заявиха днес експертите от Българската агенция по безопасност на храните по повод огнището на чума по дребните преживни животни в курортния град. То е констатирано в три стада с 1760 животни, които се гледат съвместно. Пробите, дали положителен резултат за..
Как пазаруваме от кампании на намаления? По темата „Ние, потребителите“ прави допитване, което подсеща и насочва към важни аспекти при покупките с отстъпки. Доколко ми влияят рекламите за намаления и как избирам от кого и какво да закупя , когато ми обещават щедри отстъпки? Това са въпросите, които е полезно да си задаваме сега, когато..
Изборът на председател на НС е заложник на промените в Конституцията, които направиха тази фигура потенциален служебен премиер, посочи социологът доц. Татяна Буруджиева. По думите й живеем в символен свят, в който като избиратели чакаме принца на бял кон, но идва принцът на магаре и ние няма как да го изберем, защото е на магаре... Така влизаме в..