Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ранните ромски бракове са форма на насилие над деца

Всяка четвърта българка или един милион жени у нас са преживели насилие в дома или извън него, като в голяма част от случаите домашното насилие рефлектира и върху децата в семейството. Данните бяха съобщени по време на проведената конференция  в Пловдив по  програмата  на  Норвежкия финансов механизъм за домашното насилие и насилието основано на полов признак със специален фокус върху ромите и други уязвими групи. 

Участниците във форума - представители на социална фондация „Инди Рома“, юристи и инспектори от ОД на МВР- Пловдив, се обединиха около мнението, че за проблема се говори все още трудно, а сред ромската общност често и въобще не се коментира. 

Много от пострадалите се страхуват да сезират органите, да подадат жалба и да потърсят закрила. По думите на инспектор Матей Матов през последните години се увеличават сигналите за домашно насилие като за миналата година са били 336, а само за януари тази година вече са 28. 

Заведените дела в Районния съд са 240, като в над 90% от случаите жертвите на домашно насилие са  жени, съобщи съдя Татяна Маслинкова. Тя обясни, че всеки един, който смята, че е жертва на домашно насилие трябва да подаде в едномесечен срок молба до Районния съд за да получи според закона заповед за  защита. Според нея съда се произнася бързо и  няма изискване за държавна такса. 

Албена Костадинова, председател на фондация”Инди Рома”  допълни, че  домашното насилие рефлектира и върху децата в семейството, защото не само наранява детската душа и създава психически травми, но и често се възприема като модел на поведение.

Снимка

Проблемът е много тревожен сред ромските семейства, където ниското образование и ранните бракове създават модел, в който жената много често е подложена на физически и психически тормоз. Тя е категорична, че ранните бракове са форма на насилие над 13-14 годишни ромски момичета, които принудително се женят от своите родители. 

„Родителите са тези, които ги женят, за да раждат и да получават социални помощи. Ако това не е насилие на дете, какво е. Трябва да променим начина на мислене на подрастващите, за да се противопоставят и да знаят, че има изход. Фактите в момента са такива – 99 на сто от момчетата стават насилници, следвайки примера на бащите си“, коментира  Албена Костадинова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28