Всяка четвърта българка или един милион жени у нас са преживели насилие в дома или извън него, като в голяма част от случаите домашното насилие рефлектира и върху децата в семейството. Данните бяха съобщени по време на проведената конференция в Пловдив по програмата на Норвежкия финансов механизъм за домашното насилие и насилието основано на полов признак със специален фокус върху ромите и други уязвими групи.
Участниците във форума - представители на социална фондация „Инди Рома“, юристи и инспектори от ОД на МВР- Пловдив, се обединиха около мнението, че за проблема се говори все още трудно, а сред ромската общност често и въобще не се коментира.
Много от пострадалите се страхуват да сезират органите, да подадат жалба и да потърсят закрила. По думите на инспектор Матей Матов през последните години се увеличават сигналите за домашно насилие като за миналата година са били 336, а само за януари тази година вече са 28.
Заведените дела в Районния съд са 240, като в над 90% от случаите жертвите на домашно насилие са жени, съобщи съдя Татяна Маслинкова. Тя обясни, че всеки един, който смята, че е жертва на домашно насилие трябва да подаде в едномесечен срок молба до Районния съд за да получи според закона заповед за защита. Според нея съда се произнася бързо и няма изискване за държавна такса.
Албена Костадинова, председател на фондация”Инди Рома” допълни, че домашното насилие рефлектира и върху децата в семейството, защото не само наранява детската душа и създава психически травми, но и често се възприема като модел на поведение.
Проблемът е много тревожен сред ромските семейства, където ниското образование и ранните бракове създават модел, в който жената много често е подложена на физически и психически тормоз. Тя е категорична, че ранните бракове са форма на насилие над 13-14 годишни ромски момичета, които принудително се женят от своите родители.
„Родителите са тези, които ги женят, за да раждат и да получават социални помощи. Ако това не е насилие на дете, какво е. Трябва да променим начина на мислене на подрастващите, за да се противопоставят и да знаят, че има изход. Фактите в момента са такива – 99 на сто от момчетата стават насилници, следвайки примера на бащите си“, коментира Албена Костадинова.
„ Ако на чужденец сега разкажем, че в българската гражданска позиция се честват тези два празника (24 май и 1 ноември, бел. ред.) – на българската духовност, култура и писменост, той сигурно би си помислил, че дълго време този народ е тънал в безпросветност и в духовна нищета. И по тази причина, по правилото, че всяко общество издига в култ..
Изборите на 27-ми октомври са най- купените избори през последните четири години, като този път държавата /ЦИК, МВР, служебното правителство/ си затваря много смело очите, коментира пред Радио Пловдив журналистът Ружа Райчева. Тя припомни, че в част от получените във вътрешното министерство сигнали е имало конкретни имена на дилъри на..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува д-р Даниел Марков, който получи тазгодишното отличие на Регионалната колегия на БЛС-Пловдив в категория „Ти си нашето бъдеще“. Само на 28 години д-р Марков е вече специализант в Отделението по клинична патология на УМБАЛ „Пълмед“ Той e също асистент и докторант към Медицински университет –..
Миналите избори са продължение на миналите, по- миналите и още по - миналите избори, констатира Корман Исмаилов, бивш лидер на млажежкото ДПС и бивш депутат от Реформаторския блок. Спаред него България е в период на дълго потъване, от което все още не може да излезе. Продължава практиката на лидерите на политическите партии едно да се говори,..
“Възраждане” стои изключително стабилно в Пловдив, каза при анализа на изборните резултати водачът на листата в града Ангел Георгиев. Затвърждаваме резултата и се налагаме като трета политическа сила в страната. Скъсяваме дистанцията с ПП-ДБ от предишните избори. Повишаваме с 2 131 гласовете от миналите избори и сме над средния..