Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българинът разчита на себе си как да оцелява срещу държавата си

Насилието през последните дни означава, че в годините на преход правителствата и ние като общество не успяхме да изградим държавата си на демократичен принцип, да построим институциите и да формираме активно гражданско общество, коментира пред Радио Пловдив социалният психолог Антоанета Христова. Културата на българина се размина много със задачите, които времето ни постави, добави тя.

След 90-та година беше нормално да се отречем от лошите практики, а новите министерства, парламент се напълниха с хора, които не успяха да  разберат новите си задачи, новата си отговорност, новите ценности и как да постигнат  единство на нацията.  Тези понятия се превърнаха в думи, изпразнени от съдържание, каза Христова.

По думите й, тези „демократични“ институции не знаят и сега накъде да тръгнат и продължават да споделят стари ценности. В крайна сметка с годините новата система започна да боксува, да внушава недоверие, върна  се носталгията по старото време. И в крайна сметка се стигна до усещането за липса на доверие и разпад. Това са мисли на човек, който няма изход и решение на проблемите си през собствената си държава. Той  съществува и разчита на себе си как да оцелява срещу държавата си, обясни психологът.

Според нея, ако се каже, че промяната зависи от нас е популистко, необходимо е силно политическо лидерство, което да обедини хората за в бъдеще. Това,че имаме различна история от Румъния, от други бивши соц. страни в контекста на това, че при нас първите години на прехода минаха „меко“ , нямаше драма, кръв, остави мост за връщане назад. 

В момента премиерът се опитва да покаже категорична позиция в някои направления като корупцията. Така отговаря на очакванията на ЕС и на Румъния. Това е видимо, но въпросът е, че всеки трябва да усеща категорична промяна, а тя не се чувства, добави Христова.

Има агресия, защото има несигурност, защото човек не знае накъде върви, обобщи Христова. Ако продължим да губим младите хора и да не искаме отговори, нищо няма да случи, каза тя.

Може би трябва, чрез някакъв катарзис да изживеем желанието си за промяна, в същото време като хуманист се надявам това да не е тежко и драматично, коментира тя. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57