Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българинът разчита на себе си как да оцелява срещу държавата си

Насилието през последните дни означава, че в годините на преход правителствата и ние като общество не успяхме да изградим държавата си на демократичен принцип, да построим институциите и да формираме активно гражданско общество, коментира пред Радио Пловдив социалният психолог Антоанета Христова. Културата на българина се размина много със задачите, които времето ни постави, добави тя.

След 90-та година беше нормално да се отречем от лошите практики, а новите министерства, парламент се напълниха с хора, които не успяха да  разберат новите си задачи, новата си отговорност, новите ценности и как да постигнат  единство на нацията.  Тези понятия се превърнаха в думи, изпразнени от съдържание, каза Христова.

По думите й, тези „демократични“ институции не знаят и сега накъде да тръгнат и продължават да споделят стари ценности. В крайна сметка с годините новата система започна да боксува, да внушава недоверие, върна  се носталгията по старото време. И в крайна сметка се стигна до усещането за липса на доверие и разпад. Това са мисли на човек, който няма изход и решение на проблемите си през собствената си държава. Той  съществува и разчита на себе си как да оцелява срещу държавата си, обясни психологът.

Според нея, ако се каже, че промяната зависи от нас е популистко, необходимо е силно политическо лидерство, което да обедини хората за в бъдеще. Това,че имаме различна история от Румъния, от други бивши соц. страни в контекста на това, че при нас първите години на прехода минаха „меко“ , нямаше драма, кръв, остави мост за връщане назад. 

В момента премиерът се опитва да покаже категорична позиция в някои направления като корупцията. Така отговаря на очакванията на ЕС и на Румъния. Това е видимо, но въпросът е, че всеки трябва да усеща категорична промяна, а тя не се чувства, добави Христова.

Има агресия, защото има несигурност, защото човек не знае накъде върви, обобщи Христова. Ако продължим да губим младите хора и да не искаме отговори, нищо няма да случи, каза тя.

Може би трябва, чрез някакъв катарзис да изживеем желанието си за промяна, в същото време като хуманист се надявам това да не е тежко и драматично, коментира тя. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Положението със свлачищата в област Смолян е критично

В област Смолян положението със свлачищата е критично, коментира Диана Русинова от Европейския център по транспортни политики по повод свлачището по пътя Девин – Кричим, което пренасочи тежкотоварния трафик по пътя Асеновград – Смолян. Тя припомни, че това е поредното свлачище и даде за пример срутището от 2010 година до Тешел, което и до днес не..

публикувано на 14.05.25 в 16:59

Вълна от протести започва в страната

Вълна от протести започва в страната, събщи днес в Пловдив президентът на КНСБ в Пламен Димитров.  , Очакват се протести на служителите от градския транспорт не само в столицата, но и в други градове.   Утре е и протестът заради ниските заплати  в националните медии, следват и още недоволства от различни сектори.  Междувременно..

публикувано на 14.05.25 в 16:57

Въвеждането на € е в силата на комуникацията

В интервю за Радио Пловдив експертът по комуникация Любомир Аламанов заяви, че комуникацията с хората относно еврото е много закъсняла. Несъмнено противниците на еврото са по-гръмогласни и по-шумни и създават впечатлението, че са много повече на брой, но проучванията сочат, че те съставялат едва 10-15 процента от избирателите – заяви в..

публикувано на 14.05.25 в 16:04

В Гамбия лечение практически липсва, помагахме pro bono

Двама стажант лекари по стоматология в МУ-Пловдив посетиха и лекуваха безплатно нуждаещо се население в Гамбия, Африка. Това са Мунтазар Али Залими от Ирак и Фараз Ахади от Афганистан, живели във Финландия. Те членуват във фондацията „Орална хирургия без граници“, която обединява хирурзи - стоматолози от целия свят.  Младите лекари са..

публикувано на 14.05.25 в 12:04

Розоберът закъснява с две седмици, реколтата e по-слаба

Заради априлските студове има измръзвания по розите. Това ще доведе и до очаквани  по-ниски добиви и по-слаба реколта през тази година. Освен това заради неблагоприятното време кампанията по прибирането на розовия цвят се забавя с около 2 седмици, каза Христо Николов от Дъбене, член на Професионална асоциация на розопроизводителите в България...

публикувано на 14.05.25 в 08:50