Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честита Баба Марта от Радио Пловдив!

Мартеници – за малки и големи. Днес със сигурност има за всички!

| обновено на 02.03.16 в 09:55

Баба Марта идва - ту усмихната и добронамерена, ту непредвидимо зла. Със сигурност обаче я посрещаме с много надежди и вяра, че идват по-добри дни. А тя ни закичва с мартеници – бели и червени. 

Едно от поверията е, че така гоним злите сили. За традицията и как я посрещаме „Точно днес“ – между китайските и българските мартеници, между отчаянието и надеждата...или между вярата и любовта...

В първия ден на март българите посрещат Баба Марта като предвестник на пролетта и се окичват с мартеници, за да са здрави и да имат късмет. Традицията е уникална за страната ни, предците ни са изработвали мартеницата от усукан бял и червен вълнен конец. В Пловдив представители на 25-те читалища в града пред сградата на Общината закичиха с мартеници преминаващите хора с пожелания за здраве, късмет и благоденствие.

Мартеницата обикновено се закичва на дрехата, а по-младите предпочитат да я връзват на китката на ръката. За съвременния българин, мартеницата е традиция и символично пожелание за здраве и късмет. Някога смятали мартеницата за амулет. Вярвали, че тя предпазва хората, добитъка, къщата и цялото стопанство от "злите сили" на отиващата си зима, но и до днес тя е символ на надеждата и обичта между хората.

По традиция червено-бялата мартеница се сваля, когато човек види щъркел. Тогава тя се завързва на цъфнала клонка. Народът ни смята още, че на 1 март студът влиза четиридесет метра в земята и се отваря път на пролетта.


Снимка




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49