Манифестът за Републиката се обсъждаше отдавна. Усещането е за задънена улица, че изведнъж сме стигнали не дотам, докъдето бихме искали да стигнем като общество. Ние изразяваме едно общо гражданско безпокойство. Текстът е съвсем простичък и го има навсякъде в социалните мрежи. Той се опитва не да даде рецепти и да създава политически партии, а да припомни базови морални ценности и затова в Манифеста пеши, че има добро, има зло... Ние ги повтаряме, защото те се забравят и се размиват и около нас се случват много неприятни неща. Това коментира главният редактор на електронния портал „Култура“ Тони Николов, подписал заедно с още 25 интелектуалци Манифест „За Републиката“, иницииран от проф. Евгени Дайнов, заедно с проф. Антоний Тодоров, проф. Александър Кьосев и проф. Огнян Минчев.
Николов подчерта, че текстът е подчертано морален и авторите му са очаквали той да бъде атакуван по някакъв начин. Все пак се създава сайт като начало за гражданска платформа, предстои да бъдат създадени и различни граждански мрежи, които ще бъдат свързани в дискусионен клуб. Ние не казваме, че знаем, ние искаме да чуем нещата в различните им аспекти. Такъв диалог вече се е случвал, през 2013 г. имахме такава гражданска енергия, която даде някакви резултати, нещо се промени, падна едно Правителство, имахме тогава предусещането по някакъв начин и сега отново имаме такова усещане, че нещо ще се случи. Манифестъти дава някаква рамказа разговори, към която трябва да се присъединят добронамерени хора и то отвсякъде. Обикновено у нас в България се събират съмишленици от една политическа плоскост и отдавна не е имало мислещи хора заедно и отляво и отдясно. Сега ще видим дали това може да се случи, подчерта Николов. По думите му, разговорът за обществото е много важен, защото, ако търсим основен наш проблем,той не е в невъзможността да формулираме общи цели, а да ги постигаме заедно.
Повече чуйте от звуковия файл.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...