Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравната реформа ще се забави поне три месеца

| обновено на 11.03.16 в 16:24
Снимка: БГНЕС

Здравната реформа е правилна като принципи. Факт е обаче, че критериите за разделяна на медицинските дейности, плащани от здравната каса, в основен и допълнителен пакет са неясни.

И това е грешка на Министерството на здравеопазването, която е допусната поради липса на комуникация между ведомството и НС. Това заяви в интервю за Радио Пловдив доцент Димитър Шишков, депутат от РБ по повод решението на КС, с което се отменя текст от Закона за здравното осигуряване, уреждащ разделянето на пакетите с медицински услуги. Той подчерта, че това ще отложи здравната реформа поне с три-четири месеца.
 

По повод критиките на опозицията, доцент Шишков попита „Защо не направиха реформата те? С ясни и точни критерии? Нищо не успяха да направят, нула. Не само, че не успяха да направят нищо, но и баталясаха здравеопазването. Създадоха толкова много болници. И сега се чудим как да угодим на всички“, коментира депутатът. Той отново повтори становището си, че трябва да се закриват лечебни заведения, но не се ангажира да уточни точно кои болници е необходимо да отпаднат от системата. Здравната каса по ясни критерии и правила трябва да реши с кого да работи. „Ако касата направи една обстойна проверка днес, ще установи, че половината болници или техните структури в Пловдив са фалшиви“, категоричен е доцент Шишков.

„Защо всеки път, когато се смени правителството, се сменят и директорите на Здравната каса? Защото има политически чадър. Има и финансов чадър“, допълни Димитър Шишков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28