Годината е 1923 - между две Световни войни. България е третата страна в Европа, известна като значителен износител на висококачествени тютюневи изделия. Изнася тютюн и цигари за Англия, Чехия, САЩ, а близо 40 процента от общото количество на произвеждания тютюн се съсредоточава за манипулация в Пловдив.В града има над 30 тютюневи къщи, които разполагат със собствени складове за манипулация и съхранение на тютюн. Това са 4-5 етажни масивни постройки, изградени в централната част на града.
Карето между улиците "Иван Вазов", "Христо Ботев" и "Авксентий Велешки", както и районът между Централна и Сточна гара е истинско тютюнево градче. Тютюневите складове привличат с архитектурата и украсата си, дело на българските архитекти Камен Петков, Димитър Попов и други.На ул. "Одрин" 8 е и внушителният склад на "Ориент табако".
Годината е 2016 -след почти едновековно съществуване една от емблематичните сгради на Пловдив вече е почти в руини. Една от най-красивите и внушителни сгради в Тютюневото градче, вдъхновила Димитър Димов да напише своя епичен роман "Тютюн" ,ще остане само в спомените и върху черно белите снимки.
За миналото на тютюневия град, за бъдещето на останалото от културно-историческото ни наследство, за отговорността, която носят институциите и всички ние - ще говорим „Точно днес „ Гости в часа от 8 до 9 - историкът и директор на Историческия музей Стефан Шивачев и писателят Христо Карастоянов.
След пауза от четири години в Пловдив отново ще се проведе младежкият фестивал за авторска музика „Скул рок фест” – за него ще ни разкаже Веселина Пеева.
Да посрещнем заедно утрото на 12 март. Започваме след новините в 7 сутринта.
Кадри от ежедневието, опита, мечтите, приятелствата и предателствата по пътя на Антония Маринова- Крейзи разглеждаме като в албум тази седмица. Колажът й е любим. Като пъзел от емоции са спомените, за които разказва - от причината, поради която избира този псевдоним, през първата "Практика", която я връща в Пловдив с нова кола, която не може да кара,..
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Живко Петров - пианист, композитор, музикален продуцент и аранжор, но не само по професия, но и по призвание. Изпипва всеки детайл на своето творчество със смирение, характерно само за истински осъзнатите и отдадените творци. Казва, че най-голямата му награда е признанието на публиката, а с..
За работещите в радио Пловдив името на инж. Минко Кръстев е съизмеримо с легенда – човека, без когото радиото не може. Професионалната му съдба го свързва с радиото в продължение на 45 години, през които целият технологичен процес на излъчването преминава през него с всички положителни и негативни „екстри“, с които се е налагало да се справя за..
Днес, 10 октомври е професионалния празник на архивистите. Държавен архив - Пловдив отбелязват професионалния си празник с представяне на хронология от създаването му, първите сгради, първите приети архивни документи. Като част от честването на 70-годишнина от създаването на пловдивския архив, спомените си ще представят и предишни ръководители директори..
Славка Щерева е учител по руски език и дългогодишен директор на Средно училище „Любен Каравелов“ в Пловдив, известно като „най-добрата школа за народни инстументи и народно пеене“. Убедена е, че да бъдеш учител е мисия и отговорност, с която могат да се справят само добри хора, и че зад всеки успешен директор стои екип от съмишленици,..