На Сирни Заговезни пазарджишкото село Лесичово празнува Дервишовден. През целия ден кукери, наречени „дервиши“, обикалят селото и гонят злите духове. Те са облечени в автентични костюми от кози кожи, на главата си носят живописни маски и са препасани с колани с множество звънци – големи и малки. Към кукерския костюм задължително има и „калъчка“ – дървена сабя, с която дервишът „бие“ и прогонва злия дух. Дервишите се придвижват „танцувайки“ – скачат и дрънчат със звънците, размахват калъчките и се въртят, за да плашат злите сили.
Дервишите са придружени от „арапи“ с намазани с черна боя тела и облечени с атрактивни костюми от разноцветни парчета плат и кожи, обшити с пера, пайети, лентички от лъскави материи. На главата си арапът носи каук - конусовидна шапка от картон, изрисувана и облепена с различни украшения. Той също има калъчка. Арапите в Лесичово са автентични като присъствие на кукерски празник в цялата страна. Тяхната роля е да „пазят” дервишите затова трябва да имат страшен вид и да се виждат отдалече. Всяка група дервиши има един или най – много двама арапи.
Дервишовден е един от най-тачените празници в Лесичово. Традиция е цялото село да се събира на централния площад и да участва в кукерските представления. На мегдана е и ритуалният танц на дервишите. Много характерна е борбата с дервишите – най-куражлиите от мъжете излизат да премерят сили с дервиша като обикновено „отнасят“ множество удари с калъчки.
Подготовката на Дервишовден трае цяла година – от предишните Сирни Заговезни. Това е времето за събиране и обработка на козите кожи и избаротването на живописните маски. Самият празник също не свършва за един ден, а трае цяла седмица, в която се изпълняват различни обреди и обичаи.
Лесичовският Дервишовден е вписан в Националната представителна листа за нематериално културно наследство през 2014 година.
Асоциация на куклените театри АКТ-Унима, България, Асоциация на работодателите в театралната област, Българска асоциация на работодателите в областта на културата и Съюз на артистите в България отправиха апел към министър-председателя, министъра на културата, председателя на Народното събрание и председателя на Комисията за медии и култура...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 01.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати” (нови книги) Арт Спигелман. Маус. Баща ми кърви история. Ч. 1 и ч. 2 (графичен роман) 300 стр., ок.10А, Нике, 2025. Александър Дюма. Четиридесет и петимата. 536 стр., ок. 5А, Плеяда, 2025. Цончо Родев. Черният..
Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа. Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски. Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..
С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..
"Два живота" - така се наричат 2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра. Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители? В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата. Интересно е, слушайте.