Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жалко, ако кметът не знае, че тютюневият склад е паметник

| обновено на 14.03.16 в 16:55

Проф. Тодор Кръстев е почетен член на Международния съвет за паметници на културата и забележителните места (ИКОМОС), почетен председател на ИКОМОС -България и член на Академия ИКОМОС. Той е експерт на ЮНЕСКО и ИКОМОС за Световното наследство с проведени над 30 мисии по света. 

Особено пристрастен съм към Пловдив и неговото наследство и затова се опитах да проследя скандала и историята със съборения тютюнев склад на улица "Одрин" 8, каза той в интервю за Радио Пловдив. Сградата е декларирана като паметник на културата през 1975 година, под номер 362, с грешен номер на улицата.  Името и локализацията обаче недвусмислено говорят, че става дума за склада на Одрин, независимо от грешката в адреса, подчерта порф. Кръстев. Той уточни, че декларираният  паметник има същата защита като обявения.

Склад "Ориента" попада под защитата на закона, защото първо е част от историческата зона  "Филипопол – Тримонциум – Пловдив" и второ влиза в системата от улични ансамбли по улиците Иван Вазов и Цанко Дюстабанов. Те имат ясни граници и за  тях са валидни строги режими и  всяка намеса върху сградата, трябва да бъде съгласувана с НИНКН, подчерта професорът. Ако се стигне до съд, документите, които определят статута на сградата, ще бъдат определящи, уточни той.

"Не може общината да не разполага с документи за статута на сградите – паметници на културата", коментира Тодор Кръстев.

По повод твърдението на професор Божидар Димитров, че НИНКН е издал фалшивия документ срещу подкуп почетният председател на ИКОМОС заяви, че Димитров отдавна води война с Института, защото иска закриването му. По думите му, обаче, случаят в Пловдив и Харманли, са част от по- голям проблем, който е много съществен за българското общество.

Форум "Културно наследство" днес протестира срещу внесените промени в Закона за културно наследство, с които се дават правомощия на големите общини да се разпореждат с паметниците на културата, каза още експертът. Според него и колегите му, ако те бъдат приети, пораженията  в Пловдив и Харманли ще бъдат ежедневие, защото общините нямат комплексен експертен потенциал. Както виждате общината не знаеше, че това е групов културен паметник, добави професор Кръстев.

 Заради бързината, с която трябва да се усвояват  европейските фондове за строителството в централни градски зони, експертните мнения на НИНКН пречат на общини и инвеститори да се развихрят.  

Кметът знае ли, че складът е част от групов паметник, попита още Тодор Кръстев и добави, ако общината няма документ за това, би било жалко!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Надежда Тодорова

Тази седмица в рубриката „Добро утор, ден!“ ни гостува Надежда Тодорова, щастлива и горда майка на две прекрасни специални дъщери - Вяра (със синдром на Даун) и Румяна (осиновена). Казва, че пътят й към всяка от тях не е бил лесен, но това, че ги има са поредното доказателство, че вярата, любовта и борбата правят чудесата възможни.   "Дъщеря ми..

обновено на 11.07.25 в 16:02
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10