Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Билките могат да дадат поминък на 1/4 от българите

Фондация "Информация и природозащита" и три програми на БНР – Радио Пловдив, „Хоризонт“ и Радио Стара Загора, работиха почти три години по проекта "Популяризиране на устойчивото ползване на лечебните растения у нас". Идеята беше да запознаем широката аудитория с лечебната сила на билките, тяхното опазваме, събиране,  отглеждане и преработка в България. 

Днес в Пловдив предстои заключителна среща по проекта, съфинансиран от програмата "LIFE+". "Всички научихме много за тези три години, направо си беше един университет. Завършваме с ценни познания за видовете лечебни растения, кога и как е най- подходящо те да се събират, запознахме се с много добри примери за тяхната преработка, показахме, че от билките в България може да се добавя стойност, ако се преработват тук. Така се създават и работни места", каза пред Радио Пловдив координаторът на проекта Светлана Аладжем.


194 рубрики бяха произведени от трите програми и повторени по всички регионални радиостанции на БНР. Надявам се да сме стигнали до широк кръг потребители. Интересът към кампанията е много голям. Около 1000 души месечно посещават сайта на проекта - rubriki.eu, като най- голям е интересът към репортажите от радио кампанията, обобщи тя. 

По думите й, това, което изпревари очакванията на всички, е големият интерес, особено към  разказаните добри примери, защото това е уникалното предимство на България пред всички страни в ЕС. "Ние имаме изключителни ресурси в дивата природа. Билките могат да дадат препитания на една четвърт от хората. Вярвам, че ще продължим да говорим за това, защото имаме големи възможности в този сектор.  Стига да ползваме разумно билките и да ги опазваме", каза Светлана Аладжем.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Академията за редки болести е полезна за младите лекари

Ежегодната  обучителна „Академия за редки болести“ стартира при голям интерес в Пловдив. Тя се провежда в рамките на  Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която събира  над 230 медицински специалисти, представители на пациентски организации, здравни власти и индустрията.  В рамките на двудневния форум те ще споделят опит..

публикувано на 13.09.24 в 14:20

Опитите за въздействие върху избирателя доведоха до кризата

Политическата криза е катализатор на радикализацията в опитите за въздействие на избирателя. Затова ще е интересно да се види на тези избори как цели компактни групи избиратели, които 99% от секцията гласуват за една партия или кандидат, ще се преориентират. Това коментира Калин Славов, изпълнителен директор на „Прозрачност без граници“...

публикувано на 13.09.24 в 10:59

Между 4 и 6% от населението е засегнато от редки болести

Не мога да кажа, че хората с редки заболявания се увеличават, но се подобряват възможностите на медицината за точна диагностика на голям брой от редките заболявания. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Румен Стефанов, председател на Комисията по редки болести към Министерсвтото на здравеопазването и..

публикувано на 13.09.24 в 10:04

"Нощ на ангелите" превръща Пловдив в град на доброто

"Нощ на Ангелите“ отбелязва петото си издание с най-мащабния  благотворителен фестивал, правен до сега. Събитието ще се проведе на 14-ти и 15-ти септември на Гребната база в Пловдив  и разраства мащаба си, за да докаже, че за доброто няма граници.  И  тази година се запазва традицията на 17-ти септември, денят в който почитаме паметта на..

публикувано на 12.09.24 в 15:44

Промените при шофьорския изпит няма да намалят катастрофите

Промените при шофьорските изпити от декември месец няма да допринесат за подобряване на пътната безопасност. Те са козметични, необходими са доста по-големи промени, но няма воля да бъдат предприети. Това коментира Трендафил Маринов от Съюза на автоинструкторите по повод промените в наредбата за придобиване на свидетелство за правоспособност. С..

публикувано на 12.09.24 в 10:29