Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малтепе - музей на открито ще привлича туристи и в Община "Марица"

Третата най-голяма могила на Балканския полуостров – Малтепе край село Маноле ще бъде проучена със средства по Норвежката програма. Над 1 млн. 600 хиляди лева са спечелени от Община Марица за срок от 18 месеца до март 2017 г. Инициативата се прави заедно с Министерството на културата и областната управа на Пловдив.

Проектът „Музей на открито Малтепе“ е за най-голямата надгробна могила на територията на България с размери –диаметър 90 м. и височина 22 м. Археолозите описват, че могилният некропол  е  от римско време - I век пр. Хр. до III в.сл. Хр. Той не е проучван до днес, има набези на иманяри, които не са достигнали до центъра и няма разрушения. Малтепе означава в превод: Голяма могила.

СнимкаРеално това ще е началото на туризма в община Марица - с този най-значим проект,  каза кметът Димитър Иванов, който обясни че ще бъде осигурена работа за над 100 човека по проекта.  Общината е отделила от бюджета си 50 000 лева за дейности по разкопаване на обекта. Обществената поръчка е стартирана и касае - инженеринг, проектиране и изграждане на центъра.

След края на проекта ще има изграден информационен център, зали за образование, паркова зона, паркинг, места за открито експониране на находки и възможност за бъдещо разширение и развитие. Директорът на Регионалния археологически музей доц. Д-р Костадин Кисьов подчерта, че започват работа от месец май и това ще е първата част на проекта. 

Възможно е да открием и погребение на тракийски владетел от тази епоха. Одриси са населявали този регион и има над 40 могили, които представляват фамилни некрополи, каза още доц. Кисьов. Той прогнозира, че проучванията ще продължат над 3 години и отказа да даде точна датировка на Малтепе. В близост има още две могили, които са в пряка връзка с основната могила, но те са разрушени.

Предстои до месец да бъде активиран и сайт на проекта maltepe.bg

Целта е този обект да стане част от програмата на Пловдив Европейска столица на културата 2019.


Снимка
Снимка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Мъж загина при пожар в Асеновград

53–годишен мъж е намерил смъртта си при пожар в изоставена къща в Асеновград, съобщиха от Националната пожарна.  Огънят лумнал малко преди полунощ на 18 януари. На място били изпратени екипи да гасят, които потушили пламъците. След пълното овладяване на пожара огнеборците са открили тялото на мъжа. Двама са загиналите и още двама са пострадали при..

публикувано на 19.01.25 в 10:13

Градски автобус блъсна жена на пешеходна пътека в Пловдив

Възрастна жена е в болница след пътен инциденвт в пловдивския район "Тракия". По първоначални данни 69-годишна пешеходка била блъсната от автобус на градския транспорт докато пресичала на пешеходна пътека. Пострадалата е транспортирана за оказване на спешна помощ, изчакват се резултатите от прегледа.  Шофьорът на автобуса е изпробван за употреба..

обновено на 19.01.25 в 08:13

В Бачково започват тържествата, посветени на Св. Патриарх Евтимий

В Бачковския манастир започва богослужебен цикъл посветен на последния светител на Второто Българско царство - Свети Патриарх Евтимий Търновски. Игуменът на манастира Велички епископ Сионий и монасите отправят покана към православните християни да участват в архиерейската вечерня с петохлебие, която започва от 18 часа. В понеделник, от..

публикувано на 19.01.25 в 08:11

Над 13 100 туристи са посетили Музея на минното дело миналата година

Кристалната зала и Музеят на минното дело в Мадан са посетени през 2024 г. от над 13 100 български и чуждестранни туристи, съобщи Желязка Тодорова, директор на музея. Наред с основните посетители – български групи, в Кристалната зала пристигат и английски, френски, германски колекционери на кристали.  Над 600 са експонатите в Кристалната зала в..

публикувано на 18.01.25 в 08:41

На Атанасовден зимата си съблича кожуха

На 18-ти януари почитаме Св. Атанасий - покровител на зимата, снега и студа.  Както Антоний, така и Атанасий не спадат към групата на българските светци, но народът ги е възприел като свои след приемане на християнството. И двамата светци са родени в Древен Египет. Свети Атанасий е духовен наследник на свети Антоний.  Според народното поверие..

обновено на 18.01.25 в 07:36