"Ислямска държава поема отговорността за атентатите в Брюксел“. Какъв е отговорът на Европа? Какво друго, освен затварянето на европейски институции, летища и гари, училища и граници, и излизането на повече армия и военни ? Брюксел е в най-голяма степен на тревога. Европа също. Как да осигурим повече сигурност – национална, европейска, човешка ? Как да се противостои на тероризма и фундаментализма ? Коментарът по тези и други аспекти по темата е на Димитър Гърдев експерт по международна сигурност и дипломат.
Ние сме изправени пред война, която се води от противник, който има такава цел. Имайте предвид, че „Ислямска държава” – Халифата има идеологически, политически цели, но той си има също план как да ги постигне. Тяхната основна цел е да наложат тяхната визия за света през призмата на исляма, това е ислямизмът, и те го преследват с военни цели, но същеврменно и с идеологеми.
Гърдев определя липсата на лидерство като големият проблем на Европа в момента. Обикновените хора, които живеят на този континент и искат да чуят ясна заявка, отговорноскт, поета от конкретно лице, че той ще се справи с тази опасност. Спомням си и Шулц, и Щраус, също Митеран – виждате ли какви хора на направиха Европа, каква Европа оставиха. Тези хора разговаряха наравно с Рейгън, наравно с Горбачов и сега в момента имаме нещо, което липсва, това не е само мое твърдение. Това се превърна в някакъв символ на визия, тя и досега не можа да обясни защо го направи – и ма някаква форма на състрадателност, но в края на краищата тук е нужна прагматичност. Хората, които са оставили след себе си някакви следи са били изключително прагматични и са преценявали нещата няколко хода напред. Съвременните европейски политици свикнаха затова, че те получават европейските лостове, европейските кресла в една обстановка, която има наистина някакво такова усещане за сделки. Имаме една Европейска комисия, която се избира по договорености в Брюксел, където европейските комисари са нещо, което, никой не ги е избирал, те са като общество, а същевременно те определят съдбата на Европа – те решават въпросите за присъединяване, за много други неща – няма въздействие върху тях.
Сега ще започнем да избиваме самите извършители – ще минат пак няколко месеца. Такова гето, което има Моленбек в Брюксел е изключено да има в Ню Йорк или в Москва. От това гето в Моленбек имаме около 600 – 700 джихадисти, които тези години минаваха свободно из цяла Европа, отиваха в Сирия и в Ирак, биеха се там, връщаха се, от там е и инициаторът на атентатите в Мадрид, от там е и оръжието, което беше доставено в Париж и удариха „Шарли Ебдо”, там се скриха терористите от Париж ноември месец – пак в това гето, това е нещо, което наистина ни учудва как може да съществува.
Гърдев изрази опасението си, че тъй като има голяма разлика и тотален разрив между това, което нашите европейски лидери правят и очакванията на европейското общество, това се раздалечава и това е опасното, защото в един момент самите европейци ще започнат действия, които са радикални. Естествено техните цели и обекти ще бъдат мюсюлманските общности в Европа. Спомняме си Андерс Брайвик, можем да си спомним и други идеологии, които са се зараждали в Европа, а това ще радикализира и капсулира самите мюсюлмани също. И ето го как се изпълнява планът на „Ислямска държава” – те няма да дойдат физически да убиват в Европа, но тези мюсюлмани в Европа, нашите мюсюлмани, могат да бъдат поставяне в положение, което защитавайки се да станат жертва на тази идеология, да я приемат като някаква форма на отбрана и планът се изпълни.
Цялото интервю с Димитър Гърдев е в звуковия файл.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..