На 26 март честваме Деня на Тракия и се покланяме пред подвига на българските войни, загинали при превземането на Одринската крепост през Балканската война. Това е най-величавата победа в най-новата история на България. Тя води до подписването на Лондонския мирен договор през 1913 година, по силата на който Източна и Западна Тракия, Родопите и Странджа са освободени и присъединени към Родината.
Вицепрезидентът Маргарита Попова ще участва в тържественото поклонение за Деня на Тракия. Церемонията ще се състои пред столичния паметник "Одринска епопея"
103 години Одринска епопея и Денят на Тракия ще бъдат отбелязани с шествие в Пазарджик, в което ще се включат над 400 участници от цяла Южна България. Асеновград ще отбележи Деня на Тракия с празничен концерт на централния площад.
В българския културно-исторически календар 26 март е Ден на Тракия. На този ден (13 март по стар стил) през 1913 година след петмесечна обсада е превзета Одринската крепост, считана за една от най-добре укрепените и непревземаеми крепости в Югоизточна Европа. Крепостта е превзета от Втора българска армия след решаваща атака, започнала на 24 март. За две денонощия българската армия успява да разкъса огражденията, да пробие фронтовата линия при Айвазбаба, Айджиоглу и други фортове и да превземе непревземаемата военна крепост. Пленени са 14 турски генерали, 2000 офицери, 50 000 войници, 413 оръдия, 46 картечници. Българите губят в атаката по-малко от 2000 бойци. Комендантът на Одринската крепост Шурки паша предава сабята си на командващия Втора българска армия генерал-лейтенант Никола Иванов с думите: “Храбростта на българската армия е безподобна. На такава храброст никоя крепост не може да устои”.
Денят на победата край Одрин се чества от 20-те години на XX век от тракийските дружества, армията, църквата и признателните потомци. През 2006 година Министерският съвет обявява официално 26 март за Ден на Тракия. Тогава се почита подвигът на българските войни, паднали край Одрин и из тракийските полета, както и паметта и почитта към хилядите българи - тракийски бежанци, намерили подслон в пределите на България, но запазили своята родова памет.
Пазарджишкият окръжен съд осъди на доживотен затвор 19 годишният Николай Райчев, който преди година и половина уби 21 годишният Ангел Здравков, заради момиче. Съдът прие тезата на обвинението, че убийството е извършено умишлено по особено мъчителен за жертвата начин. Преди днешното заключително заседание , близките на убития Ангел протестира пред съда..
Лекар от Златоград е бил част от екипа, осъществил трансплантация на матка на жена в Англия, която по-късно стана майка. Доктор Петър Димитров, който е почетен гражданин на Златоград, е част от екипа на университетската болница в Оксфорд, осъществил медицинското чудо. Това съобщи във фейсбук кметът на община Златоград Мирослав Янчев и..
Двама мъже, измамили възрастна жена с 13 хиляди лева са арестувани от полицията в Пловдив. Двамата - баща и сина на 24 и 44 години са куриери в схемата на телефонните измами. На 3-ти март те взели 13 хиляди лева, които 96-годишна баба хвърлила през терасата си след получено обаждане, че дъщеря ѝ при катастрофа е блъснала човек. Мъжът, който..
Шофьор е засечен да кара с 209 км/ч между пазарджишките села Звъничево-Братаница-Ветрен дол, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов. Ограничението на този път извън населените места е 90 км/час, което означава, че безразсъдният шофьор е хвърчал със 119 км/ч. над разрешеното. Наказанието за това е глоба от 1200 лв. В..
Доживотна присъда без право на замяна поиска прокуратурата за 19-годишния Никола Райчев, който е обвинен за убийството на Ангел Здравков, извършено на 29 септември 2023 година в Пазарджик . Райчев е обвинен в умишлено убийство по особено мъчителен за жертвата начин - нанесъл му е две прободни рани с нож, като вторият удар е бил фатален. Като причина за..