На 26 март честваме Деня на Тракия и се покланяме пред подвига на българските войни, загинали при превземането на Одринската крепост през Балканската война. Това е най-величавата победа в най-новата история на България. Тя води до подписването на Лондонския мирен договор през 1913 година, по силата на който Източна и Западна Тракия, Родопите и Странджа са освободени и присъединени към Родината.
Вицепрезидентът Маргарита Попова ще участва в тържественото поклонение за Деня на Тракия. Церемонията ще се състои пред столичния паметник "Одринска епопея"
103 години Одринска епопея и Денят на Тракия ще бъдат отбелязани с шествие в Пазарджик, в което ще се включат над 400 участници от цяла Южна България. Асеновград ще отбележи Деня на Тракия с празничен концерт на централния площад.
В българския културно-исторически календар 26 март е Ден на Тракия. На този ден (13 март по стар стил) през 1913 година след петмесечна обсада е превзета Одринската крепост, считана за една от най-добре укрепените и непревземаеми крепости в Югоизточна Европа. Крепостта е превзета от Втора българска армия след решаваща атака, започнала на 24 март. За две денонощия българската армия успява да разкъса огражденията, да пробие фронтовата линия при Айвазбаба, Айджиоглу и други фортове и да превземе непревземаемата военна крепост. Пленени са 14 турски генерали, 2000 офицери, 50 000 войници, 413 оръдия, 46 картечници. Българите губят в атаката по-малко от 2000 бойци. Комендантът на Одринската крепост Шурки паша предава сабята си на командващия Втора българска армия генерал-лейтенант Никола Иванов с думите: “Храбростта на българската армия е безподобна. На такава храброст никоя крепост не може да устои”.
Денят на победата край Одрин се чества от 20-те години на XX век от тракийските дружества, армията, църквата и признателните потомци. През 2006 година Министерският съвет обявява официално 26 март за Ден на Тракия. Тогава се почита подвигът на българските войни, паднали край Одрин и из тракийските полета, както и паметта и почитта към хилядите българи - тракийски бежанци, намерили подслон в пределите на България, но запазили своята родова памет.
Няма опасност от замърсяване на въздуха след големия, но краткотрайно бушува пожар в крайната северна част на Пловдив, който избухна към 10 часа. Тогава пламна покривна сграда от новостроящия се жилищен комплекс „Магнолия Форест“ край бул. „България“, близо до магазин „Практис“. Той обаче сериозно..
Двама румънски полицаи се включват от днес в съвместни патрули с българските си колеги в курорта Пампорово. Съвместните наряди ще следят за реда и сигурността в курорта до 19 март, съгласно двустранно споразумение между министерствата на вътрешните работи на България и Румъния. Международното полицейско сътрудничество в курортите се утвърди..
Екоинспекцията санкционира металообработващо предприятие в Южната промишлена зона на Пловдив заради замърсяване на въздуха и река Марица. Глобата ще бъде в размер до 10 000 лева. Издадени са и предписания, чието изпълнение ще бъде проследено от Регионалната инспекция по околна сред и водите. Санкционираното предприятие извършва дейност от 2022 г...
Пламнал покрив на сграда от новостроящ се жилищен комплекс в близост до магазин "Практис" до бул. "България" стресна пловдивчани. Пламъците разнесоха гъсти кълба дим из квартала, но пожарникарите бързо потушиха огъня. Няма пострадали хора.
Община Пловдив изпрати уведомление до фирмите превозвачи от градския транспорт за прекратяване на договор от 2021 година за пътнически превоз по градски автобусни линии с номера 4, 10, 12, 20, 22, 24, 27 и 93 от общинската транспортна схема. Причината – констатирани нарушения на поетите задължения за извършване на обществената услуга от..