Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да можем да живеем с овладения си страх!

 Струва ми се, че това е най-важното. Европа трябва да продължи да живее по начина, по който е живяла. В такива времена на страх и на терор човек не трябва да отстъпва, трябва да заживее със страха си, коментира ситуацията в Европа след последните атентати Тони Николов философ и главен редактор на портал Култура.

 Тони Николов  подкрепя тезата си с факти  от  историята на Европа : Няма век от европейската история, в който Стария континент да не е живял в някакви медуособици, международни конфликти, диктатури, тоталитарни ако си помислим, да не е имало терористи актове по различна идеология, само ето за Западна Европа ако говорим, да си спомним 70-те – 80-те години  примерно с Червените бригади и тези страни живееха със страха. Тогава врагът беше един, сега е друг, знаем кой е все пак и откъде идва.  Той подчерта, че в ситуацията днес Лошото е, че хората, които извършват това са най-често младежи, родени в самата Европа.

Когато аз заминах за Франция през 90-те г. Франция живееше с такъв страх. Ние в България живеехме с други страхове, по-скоро икономически. Спомням си цветята, спомням си войнците с автомати, така ме посрещна Париж през 1995 г. – контрол на всяка голяма сграда, контрол на библиотеките, контрол на публичните пространства. И днес е така. Наскоро дойде моя позната от Париж и заведох я в българскя Лувър и тя беше потресена, защото в истинския Лувър ви посрещнат трима души с автомати и наистина ви проверяват много щателно. Така се живее със страха, няма друг път. Ако мислим, че има някакви решения, които  са внезапни и някой ще помогне или някаква твърда ръка. Става въпрос за една сериозна ситуация, която е особена война, някои я наричат асиметрична, други я наричат неовойна, аз мисля, че по-скоро става въпрос за това, което страхът дебне отвсякъде, има го това нещо и каквито и мерки да бъдат взети нещо може да се случи – то няма да бъде с голяма периодичност, но за съжаление Европа ще бъде на едно или друго място потапяна в болка докато симптомът от там, откъдето тръгва не се разреши с някакви други средства. Нещата, искам да кажа, са не само политика за сигурност, те са и социални т. е. полицията и социално едновременно.  Има две реакции като при всяка болест – или вирусът може да ви разруши отвътре, или организмът трябва все пак да намери ответни автоимунни реакции и да се справи с него, с болестта. Разумността, ако ме питате честно какво е решението или има ли решение, то няма да дойде утре, а трябва да живеем ето, така на една формула – да можем да живеем с овладения си страх.

Ако говорим за тези измерения, както и в големите западноевропейски страни трябва да избираш между това, което иска едната част от гражданите и в същото време имаш опасения от друга част от гражданите, които са от тези квартали и които са родени там вече поколения, да кажем, че една част са лоялни на системата, но статистиката са, че това са едва 5 %, понякога до 10,  нищо не дават, защото те не успокояват другата част от обществото. Затова казвам, че решението е толкова трудно и политиците са колебливи. Разбира се, аз продължавам да смятам, че войната в Сирия и въобще нерешеният проблем в Близкия изток допълнително изостри всичко това, защото имаме един катализатор отвън, който активира чрез тази сенчеста страна на страховете...

Цялото интервю с Тони Николов е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кметът на Сопот Станислав Стоенчев

В Сопот решават проблема с водата заедно с ВиК и бизнеса

Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев.  Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..

публикувано на 18.07.25 в 10:51

Преиздават най-старата детска книга за Левски

Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист.  Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...

публикувано на 18.07.25 в 09:22

В Пазарджик е легитимен Общ. съвет от предишния мандат

Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции.  При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..

публикувано на 18.07.25 в 08:43
Светослав Малинов

Днешният ден може да се окаже начало на непредсказуем процес

„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..

обновено на 17.07.25 в 10:13

Няма лекар, който да мисли злото на своя пациент

Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар.  „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..

обновено на 17.07.25 в 10:12