Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкриват Голямата раннохристиянска базилика на Филипопол

| обновено на 31.03.16 в 17:25

Община Пловдив започва дейности по разкриването на Северния кораб на Голямата раннохристиянска базилика на Филипопол. За реставрацията фондация «Америка за България» отпуска 4 900 000 лева, стана ясно след срещата на кмета Иван Тотев с  представители на фондацията. Общината ще се включи в проекта с облагородяването на градската среда.

„В северния кораб планираме изграждане на презентационно пространство за свързване с останалата част на сградата и реализиране на площад пред католическа катедрала „Свети Лудвиг”, обясни кметът Иван Тотев.

Идеята за цялостното експониране на Голямата базилика включва премахване на пътната връзка между булевардите „Мария Луиза” и „Цар Борис III Обединител” и оформянето на красиво площадно пространство. Предвижда се дейностите по изграждането на бъдещия музей да приключат през есента на 2018 година. 

Преди време Община Пловдив закупи 2 частни имота на север от улица „Гладстон” и след решение от Министерски съвет получи правото да управлява Голямата Раннохристиянска базилика, припомни кметът. Той заяви, че до месец с КАТ ще бъде съгласуван проект за регулиране на движението, за да могат да стартират проучвателни дейности.

В тази връзка маршрутът на автобусна линия 9 ще бъде променен, както следва - ул "Петко Д. Петков" - "Капитан Райчо" - бул. "Цар Борис Трети".

Епископската базилика е разкрита при спасителни археологически разкопки във връзка с голяма реконструкция на централната градска част в Пловдив през 80-те години на миналия век, между 1982 и 1986 г. Проучена е частично. Разкрита е едва половината от сградата от археолога Елена Кесякова.

Самата базилика представлява трикорабна едноабсидна сграда, с атриум, заобиколен с портици. Общата й дължина е 86.30 метра, а широчината й е 38.5 метра. Изключително мащабна по размери, датирана е IV-VI век, което я прави най-голямата базиликална сграда от този период на територията на България. Обектът е обявен за паметник на културата през 1985г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Област Пазарджик е пета в страната по достъп до интернет

През 2024 г. 93 процента от домакинствата в област Пазарджик са имали достъп до интернет в домовете си, което е с 10,7 процентни пункта повече спрямо предходната година. По този показател Пазарджик заема пето място сред всички 28 области в страната. Това съобщиха от Териториално статистическо бюро-Юг, отдел "Статистически изследвания" - Пазарджик...

публикувано на 09.02.25 в 16:06

Цените на храните тръгват надолу през февруари

Цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас тръгват надолу през първата седмица на февруари, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. От зеленчуците поскъпване има единствено при  картофите  - с 0,9 на сто до 1,31 лева за килограм, и при  морковите  – с 0,5 на сто. Най-голям спад се наблюдава в..

обновено на 09.02.25 в 08:34

Концерт в Пловдив отбелязва Китайската нова година

Китайски музиканти и българските им колеги ще изнесат концерт в Дома на културата в Пловдив по повод Китайската нова година, посветена на Дървената змия. Проявата  с надслова „Изтокът среща запада“ е организирана от посолството на Китай у нас. В концерта  участие ще вземат изпълнители от Пекинският оргестър за народна музика и Пекинският симфоничен..

публикувано на 09.02.25 в 08:33

Първомай отличи най - добрите винари в региона

В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби.  В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..

публикувано на 08.02.25 в 15:36

В Сопот празнуват виното и любовта

Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков.  Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..

публикувано на 08.02.25 в 15:23