Няма да се стигне в днешния ден до връщане на пациенти. Това обяви в интервю за Радио Пловдив доцент Георги Йорданов, директор на МБАЛ „Пловдив“, която е държавна.
На място ще се преценява всеки един случай. Някои частни болници от днес спират плановия прием и ще приемат само спешни случаи. Директорът на МБАЛ „Еврохоспитал“ доктор Венцислав Джурков заяви, че до тази крайна мярка се е стигнало, заради неяснотите около въвеждането на анекса към НРД-2015.
„На практика решението на МЗ беше публикувано едва вчера, а от днес то е в сила. Няма как да го изпълним толкова бързо. То е 95 страници и на практика е съвсем нов НРД. И да искаме – няма как да приемаме планови пациенти. Дори се чудим как да отчитаме и спешните пациенти“, обясни доктор Джурков.
Във всички лечебни заведения и разпратено писмо от МЗ, с което се разпорежда да се приемат всички спешни пациенти, дори и тези, които нямат направления от личните лекари. „Изисква се от нас и информация за имената на общопрактикуващите лекари, които не са издали такива направления. Това е най-учудващото за мен“, коментира доктор Джурков.
Доцент Йорданов обясни, че притесненията са големи, тъй като днес се въвеждат и две нови изисквания. Първото изискване е свързано с допълнителен амбулаторен лист от джипито, което пациентите в болниците трябва да представят при приемането им. „Моето притеснение е, че днес джипитата не работят, а и нямам информация дали те знаят, че трябва да издават тази допълнителна форма.
Проблеми се очакват и заради променените кодове на клиничните пътеки. Не е готов и новия софтуер на Здравната каса. „Имаме обещание, че през следващите дни няма да им много строг контрол“, коментира доцент Йорданов. Той подчерта, че сериозно напрежение се създава и от лимитите, които ще влязат в сила от следващия месец. Това ще постави лечебните заведения в определени коловози, подчерта доцент Йорданов.
Доктор Джурков не изключи възможността да се стигне до отказ на много частни болници да работят със Здравната каса.
Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..
Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..
Иновативният за страната проект за дигитална SOS гривна за жителите на община Марица продължава да действа и през 2025 година, но с намалени параметри. Той ще се финансира от Министерството на труда и социалната политика. За изминалите две години гривни са ползвали 184 души, сега ще са само 67, защото бюджетът е орязан. Целта на кмета..
В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..