Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не бурките, а светското училище е част от българската традиция

Панамските документи са отдавна очаквани за мен. Една година е продължило обработването на този огромен масив и тази информация наистина е ориентирано към обществения интерес, за разлика от разкритията на Уикилийкс, коментира пред радио Пловдив социологът Антоний Гълъбов.

Важен е отговърт на въпроса кой ще продължи журналистическото разследване и то под формата на съдебно преследване. Проблем е, че засега самите държави не са готови да започнат разследване на своите политици. И тук имам предвид Русия, Китай и арабските страни, защото тук трудно държавата ще води процеси срещу тези политици.

Антоний Гълъбов коментира и призивите за промените в Закона за вероизповеданията у нас, както и предложенията за забраната на носене на бурки на обществени места.

Необходимо е промените в този Закон за изградят обществените отношения и същевременно да бранят правата на вярващите. Бурките се са свързани с традицията на мюсюлманските общности в България, но ние сме част от правова общност и държавата трябва да гарантира на едно младо момиче, което не иска да носи бурка, да не я носи. Все и индивид има право на защита от каквато и да е общност, в случая религиозна. Но кой ще защити тези жени, които изповядват исляма, но не искат да следват салафитската традиция и да носят бурки, добави Гълъбов.

Това, което се случва в Пазарджик, не е само въпрос на вяра. Имаме основания да мислим, че там има и други мотиви, защото става дума за пренасяне на модел и опита му за агресивно инсталиране в българското общество - като се започне от натиск и се стигне до пари.

Общата теза за покриването на жената се свежда до покриването на главата, а не на цялото тяло, както салафитската традиция изисква. 

Светският характер на българското училище е традиция, то е част от нашето Възраждане и този характер трябва да бъде запазен и съхранен. Това не става нито с носенето на бурки, нито с влизането в безмислени и абсурдни спорове, каза още Антоний Гълъбов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45