Разкритията на Панамските документи – началото на края на безконтролните финансови потоци към офшорките или пореден удар върху установения политически ред с очакване на европейския отговор за политическото лицемерие и безпътица в глобалния свят. Какви процеси предпоставя Панамското торнадо – коментар на Алекс Алексиев, експерт по сигурност и тероризъм и председател на Центъра за Балкански и Черноморски изследвания.
Това, което става с офшорките, става поради факта, че много държави имат прекомерно високи данъци. Изнесените данни няма да прекратят това и проблемът ще продължи да съществува, докато съществуват и огромните разлики в данъците. Например в САЩ данъкът, който хората плащат в момента, е 35%, а в страни като Кипър и България е 10%. Явно е, че хората не предпочитат да плащат огромните данъци и търсят начани и да си запазят парите. Не говорим изобщо за държавници, хората на Путин и милиардерите, а за съвсем обикновени граждани. Проблемът е, че Правителствата не знаят, че е в техен интерес да пазят данъците на ниско ниво, подчерта Алексиев.
По думите му всички Правителства се мъчат да вземат повече пари от народа, тъй като самите те не произвеждат нищо. Когато данъците станат прекомерни, икономическата логика в света е хората да се опитат да си запазят парите. Глупаво е да се мисли, че с някакви подобни разследвания и документация това ще изчезне. Случващото се с разкритията от Панама ми се струва буря в чаша вода, подчерта експертът. Той обаче призна, че направените разкрития за Путин и за това, което засяга редица европейски политици, е важно, но призова да не се забравя първопричината – прекомерните данъци, налагани от Правителствата.
Чух, че има някакви български имена в списъка, но за страна като България с едни от най-ниските данъци в света – плосък от 10%, това не би трябвало да е огромен проблем, освен мафиотските структури, опитващи се по всякакъв начин да укрият приходите си. Общото недоволство в света от високите данъци и опитът на престъпните структури да перат парите си са два различни проблема, които трябва да се третират по различен начин, подчерта още Алекс Алексиев.
С положителност и в България има престъпни организации, криминални структури и чуждо влияние, действащо чрез тях и е нормално те да бъдат разследвани. Фактът, че до документите е допусната само една единствена журналистка, сочи, че в България тези неща се контролират и не се позволява фактите да излязат на светло. А всички ние знаем за тях, без да имаме конкретни данни. Според експерта Алекс Алексиев обаче офшорният бизнес ще продължи да съществува и съответно да разцъфтява, защото той е част от модерната икономика.
Министерският съвет одобри Съвместна декларация между правителствата на България и Гърция за използването на водите на река Арда. Страната ни ще предоставя на Гърция вода за напояване от река Арда за още пет години, докато съседите ни изградят свой язовир. След този период двете страни ще преразгледат декларацията. Гърция се ангажира да..
След като по-рано тази година се разбра, че Пловдив ще е домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм , днес се състоя и формалното одобрение за проявата с подписите на министъра на туризма Мирослав Боршош и и генералният секретар на специализираната агенция към ООН Зураб Пололикашвили. За ползите от домакинство на такъв форум..
Амбулаториите по здравни грижи на медицинските сестри и акушерките да получават директно финансиране от Здравната каса поиска професионалната им огранизация. На това се противопоставиха от Българския лекарски съюз (БЛС) с основен аргумент, че така се нарушава субординацията, при която лекарят ръководи лечебния процес. Според Диана Георгиева -..
Призив за обществена подкрепа на журналистическия труд отправя Асоциацията на европейските журналисти в България по повод 3 май – Световния ден на свободата на печата. Междувременно излезе и годишният индекс на организацията „Репортери без граници“, в който България пада от 59-о на 70-о място по свобода на медиите. „ Когато..
Увеличение на вноските и възрастта за пенсия ще влоши достъпа до пенсионната система и има опасност да я направи недостъпна за тези, които добросъвестно изпълняват условията. Това от своя страна е социална несправедливост. Това заяви бившият социален министър Христина Христова по повод обсъжданата пенсионна реформа. Тя припомни, че и в..