Разкритията на Панамските документи – началото на края на безконтролните финансови потоци към офшорките или пореден удар върху установения политически ред с очакване на европейския отговор за политическото лицемерие и безпътица в глобалния свят. Какви процеси предпоставя Панамското торнадо – коментар на Алекс Алексиев, експерт по сигурност и тероризъм и председател на Центъра за Балкански и Черноморски изследвания.
Това, което става с офшорките, става поради факта, че много държави имат прекомерно високи данъци. Изнесените данни няма да прекратят това и проблемът ще продължи да съществува, докато съществуват и огромните разлики в данъците. Например в САЩ данъкът, който хората плащат в момента, е 35%, а в страни като Кипър и България е 10%. Явно е, че хората не предпочитат да плащат огромните данъци и търсят начани и да си запазят парите. Не говорим изобщо за държавници, хората на Путин и милиардерите, а за съвсем обикновени граждани. Проблемът е, че Правителствата не знаят, че е в техен интерес да пазят данъците на ниско ниво, подчерта Алексиев.
По думите му всички Правителства се мъчат да вземат повече пари от народа, тъй като самите те не произвеждат нищо. Когато данъците станат прекомерни, икономическата логика в света е хората да се опитат да си запазят парите. Глупаво е да се мисли, че с някакви подобни разследвания и документация това ще изчезне. Случващото се с разкритията от Панама ми се струва буря в чаша вода, подчерта експертът. Той обаче призна, че направените разкрития за Путин и за това, което засяга редица европейски политици, е важно, но призова да не се забравя първопричината – прекомерните данъци, налагани от Правителствата.
Чух, че има някакви български имена в списъка, но за страна като България с едни от най-ниските данъци в света – плосък от 10%, това не би трябвало да е огромен проблем, освен мафиотските структури, опитващи се по всякакъв начин да укрият приходите си. Общото недоволство в света от високите данъци и опитът на престъпните структури да перат парите си са два различни проблема, които трябва да се третират по различен начин, подчерта още Алекс Алексиев.
С положителност и в България има престъпни организации, криминални структури и чуждо влияние, действащо чрез тях и е нормално те да бъдат разследвани. Фактът, че до документите е допусната само една единствена журналистка, сочи, че в България тези неща се контролират и не се позволява фактите да излязат на светло. А всички ние знаем за тях, без да имаме конкретни данни. Според експерта Алекс Алексиев обаче офшорният бизнес ще продължи да съществува и съответно да разцъфтява, защото той е част от модерната икономика.
Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“. Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..
От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта. Според..
Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..
МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс. Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..
Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес" Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт". Трудности ще има в икономическите..