Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данъчният рай на офшорките си отива, капитализмът се променя

Убеден съм, че ще от  "Панамските документи" излязат имена не само на български бизнесмени, а и на политици, както и на още много хора, които няма да могат да дадат отговор на въпроса откъде имат тези пари, прогнозира в интервю за Радио Пловдив икономистът Кольо Парамов.

Трябва обаче много да се внимава, когато се борави с имена, защото от скандала могат да пострадат сериозни бизнесмени, чиито пари са добити от честен бизнес. Те не трябва да се бъркат с престъпниците. 

Големият бизнес в света работи с офшорните системи и това е законно. Проблемът е, че край хората със светъл бизнес се прокрадват и такива, които искат да скрият пари от наркотици, оръжие и всякаква друга незаконна дейност, каза Парамов..

Ако медиите вадят така всеки ден по едно име, ще се занимаваме с този проблем до безкрай. Нека стане като в Германия - вадят се всички имена и тези, които не са платили данъци - да плащат. Правенето на догадки не е добра държавническа работа, а обикновена пропаганда.

Времето на данъчен рай в офшорките отминава, това е началото на края на този модел. Офшорната система ще трябва да отстъпи, защото светът е коренно различен и държавите се нуждаят от свежите пари - не само от явните, а и от скритите. Капитализмът просто се променя.

САЩ и Великобритания ще направят всичко възможно, за да предотвратят тези офшорни тайни, за да направят светът по-прозрачен и по-ясен, коментира още Кольо Парамов.

Той беше категоричен, че нищо не се губи на този свят, рано или късно нещата стават ясни, а когато става дума за много пари любопитството на обществото не може да закърнее. Забрава за парите няма. 

Любопитството на специалните органи ще трябва да доведе до прецизна проверка. Проблемът е, че през годините досега НАП не е направил нищо. А ако бяхме изградили екип, който да се занимава с проследяване, още преди години, вече да проверява какво се е случило с голяма част от българските пари по време на прехода. 

Реално в този период от България са изтекли около 15 милиарда евро, от тях близо 8 милиарда евро предполагам, че са върнати в страната ни като инвестиции. Тази сметката обаче не можа да претендира за точност, застрахова се Кольо Парамов.

.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08
Светослав Малинов

Интересно е как ще се взимат решенията за назначенията

„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..

публикувано на 21.01.25 в 10:00
Петър Ганев

Приемането на еврото от 1 януари 2026 г. е съвсем реалистично

Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев .  Той посочи, че голямото..

обновено на 21.01.25 в 09:30

Да си акушерка е трудна, но много емоционална професия

На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..

публикувано на 21.01.25 в 07:48