Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богомилството е мироглед и философия

Доц. Костадин Нушев

От гледна точка на историята  едва ли може да се посочи момент, в който Богомилството е възникнало в Преслав със събор, каквато  версия изтъкват организаторите, за разлика от Преславския през 893 –та, когато е възприета славянската писменост в България. Богомилството не е чисто оригинално българско учение, а дуалистично, което е съществувало във Византия, сирия, Армения. То е наш вариант на славяноезичното население,заяви пред радио Пловдив доц. Костадин Нушев – преподавател по Нравствено богословие във факултета по богословие в СУ „Кл.Охридски“ преди началото на Международния форум  „Българският дух през вековете“ с акцент приноса на богомилите в европейската реформация. 

В историята на християнството се говори за ранните предреформаторски движения./Ян Хус в Чехия/. Богомилството не е било чисто църковно учение, а дуалистично, което не приема храмовете, богослужението, църковната йерархия и е пресилено да се твърди, че е изиграло роля за реформация на Църквата, подчерта доц. Нушев.  По думите му обаче, ако  го разглеждаме като мироглед и философия, то не е чисто религиозно учение. В него има и догматически, и нравствен момент и не е случайно, че Презвитер Козма в своята Беседа против богомилите го разделя на две части. В първата говори за догматическите отклонения от Християнството, а във втората – нравствената обръща внимание на причините, които са довели до създаването му. Когато в църковния живот има не особено активно проповядване на вярата, тогава се създава един вакуум и богомилите като едни парахристиянски движения се опитват да запълнят този вакуум с тяхнвото учение, заяви доц. Нушев.

Не зная сега  тези хора, които са се събрали, как се възприемат, но това е малко като при Тамплиерския орден – съвременни постмодерни ню ейдж движения като друидите на Стоунхендж се събират на свои фестивали, има опити по света да се възраждат древни учения. Гледам по-скоро на това събитие като на някакъв екзотичен фестивал на парарелигиозни, езотерични, окултни движения..  Много малко до днес знаем какво точно са учели богомилите, малко книги са останали, ние реконструираме тяхното учение  чрез беседата на Презвитер Козма. Останали са книги във Франция, в Италия от албигойците и катарите, но въпросът е доколко българското Богомилство има общо с тях. Да, има връзка, но богомилството у нас е било много по-умереноот крайния дуализъм като на павликяните или на катарите. За мене това е по-скоро една мистификация  и опит по екзотичен начин да се възраждат старите учения, не мисля, че това е някакъв религиозен  фестивал, заяви още доц. Костадин Нушев.    


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41

Градушкарите от 20 години са недофинансирани

22 милиона декара, главно земеделски площи, защитава Изпълнителната агенция „Борба с градушките“. Има изградени 263 ракетни площадки със специализирана компютърна технология.  Един от най-големите полигони е край пловдивското село Голям чардак, където днес се открива сезонът за градушкарите. Валентина Васильонова , председател на..

публикувано на 15.04.25 в 11:06

Бюрокрация, безхаберие и "калинки" управляваха транспорта

Много години продължиха некомпетентността, безхаберието и съмнителното разходване на средства и като резултат от всичко това стигнахме до загубата на човешки животи на пътя, каза в предаването "Точно днес" Красимир Георгиев, председател на УС на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България. В момента има силен обществения натиск, а може..

публикувано на 15.04.25 в 10:17
Кметът Петър Куленски и заместникът му Любомир Гечев

5 млн.лв за новото ОП "Чистота" в Пазарджик

Община Пазарджик ускорява процедурите по създаването на Общинско предприятие „Чистота“.  Темата ще се дискутира на 22 април, когато е публичното обсъждане на проектобюджета на общината за тази година.   Бюджетната рамка e 186 млн. лв, от които близо 5 млн. лв. са отделени за новото общинско предприятие "Чистота".  То ще осигури по – голям..

публикувано на 14.04.25 в 17:14

Две свлачища за пет дни, това вече е много тревожно

Само за пет дни – на 7 април и на 11 април тази година в териториалния обхват на община Кричим, по републикански път III-866 Девин – Кричим – Стамболийски отново са паднали скални маси, съобщи кметът на общината Атанас Калчев. "Засега няма жертви. Но докога ще разчитаме на чудо?"възклукна Калчев по повод напоредния инцидент. Не претендирам да..

публикувано на 14.04.25 в 16:55