Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богомилството е мироглед и философия

Доц. Костадин Нушев

От гледна точка на историята  едва ли може да се посочи момент, в който Богомилството е възникнало в Преслав със събор, каквато  версия изтъкват организаторите, за разлика от Преславския през 893 –та, когато е възприета славянската писменост в България. Богомилството не е чисто оригинално българско учение, а дуалистично, което е съществувало във Византия, сирия, Армения. То е наш вариант на славяноезичното население,заяви пред радио Пловдив доц. Костадин Нушев – преподавател по Нравствено богословие във факултета по богословие в СУ „Кл.Охридски“ преди началото на Международния форум  „Българският дух през вековете“ с акцент приноса на богомилите в европейската реформация. 

В историята на християнството се говори за ранните предреформаторски движения./Ян Хус в Чехия/. Богомилството не е било чисто църковно учение, а дуалистично, което не приема храмовете, богослужението, църковната йерархия и е пресилено да се твърди, че е изиграло роля за реформация на Църквата, подчерта доц. Нушев.  По думите му обаче, ако  го разглеждаме като мироглед и философия, то не е чисто религиозно учение. В него има и догматически, и нравствен момент и не е случайно, че Презвитер Козма в своята Беседа против богомилите го разделя на две части. В първата говори за догматическите отклонения от Християнството, а във втората – нравствената обръща внимание на причините, които са довели до създаването му. Когато в църковния живот има не особено активно проповядване на вярата, тогава се създава един вакуум и богомилите като едни парахристиянски движения се опитват да запълнят този вакуум с тяхнвото учение, заяви доц. Нушев.

Не зная сега  тези хора, които са се събрали, как се възприемат, но това е малко като при Тамплиерския орден – съвременни постмодерни ню ейдж движения като друидите на Стоунхендж се събират на свои фестивали, има опити по света да се възраждат древни учения. Гледам по-скоро на това събитие като на някакъв екзотичен фестивал на парарелигиозни, езотерични, окултни движения..  Много малко до днес знаем какво точно са учели богомилите, малко книги са останали, ние реконструираме тяхното учение  чрез беседата на Презвитер Козма. Останали са книги във Франция, в Италия от албигойците и катарите, но въпросът е доколко българското Богомилство има общо с тях. Да, има връзка, но богомилството у нас е било много по-умереноот крайния дуализъм като на павликяните или на катарите. За мене това е по-скоро една мистификация  и опит по екзотичен начин да се възраждат старите учения, не мисля, че това е някакъв религиозен  фестивал, заяви още доц. Костадин Нушев.    


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47