Миналата седмица евродепутатите гласуваха задължителна регулация, според която до навършване на 16- години ще е забранено деца да ползват онлайн – услуги, които изискват регистрация, без да има затова доказано съгласие на родител. Това са електронната поща, фейсбук и други социални мрежи.
Отговорността за ползване на услуги в интернет от деца е уредено в законодателството във всяка страна. Допълнителна регулация означава, че един административен орган може по- добре да прецени от родителя кога една услуга може да бъде ползвана от детето му. Това е опасен прецедент, при който се отнемат отговорности на родителите и семейството, коментира Ганчев.
Тази свръхрегулация води до безотговорност, тя дава властта на административен орган, който не носи реална отговорност за последствията. Ако една регулация бъде спазена, това означава ли, че опасността е овладяна, попита родителят и добави, че това е административна утопия.
Той смята, че родителите трябва да преценяват какво да ползват децата им, защото никой не познава детето по- добре от семейството му. Най- добрият защитник на интересите на детето е неговият родител. Регулацията не действа по магически начин, напротив. С една такава регулация неангажираните родители ще станат съвсем безотготоворни, защото никой няма да изисква от тях да взимат решения, подчерта Явор Ганчев.
По думите му, една национална регулация е толкова безмислена, колкото и една общоевропейска регулация, защото различните интернет – ползватели не могат да бъдат отчетени от законодателя.
Ние искаме отговорността да бъде взимана на най- ниско ниво – семействата, те най- добре знаят какво се случва с децата им, обобщи представителят на Националната мрежа на родителите.
Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..
Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател. Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен! По думите му, този..
Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..