Има едно основно правило, което се прилага при оценката на изборното законодателство.
И то е – промените в него да се правят с консенсус. При нас този подход е обратен. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Димитър Димитров, политолог и експерт по изборно законодателство, който коментира гласуването на промените в Изборния кодекс.
„Получи се една публична разправия по незначителни текстове, очевидно не много разумни. И се наложи те да бъдат съгласувани на принципите на коалиционното споразумение. Което означава някакви компромиси. Не мисля, че това е правилен подход. Основната причина е, че ГЕРБ нямаха свое предложение по основните въпроси. Ако то беше факт, щеше да се предотврати формата на разправията“, коментира Димитър Димитров.
Той подчерта, че по някои от текстовете предстои да се произнесе и Конституционния съд.
„Този вариант на задължително гласуване, който се представя от Валери Симеонов от ПФ, не съществува никъде по света. С изключение на Австралия“, коментира Димитър Димитров. Той обясни, че в европейските страни, които са приели задължително гласуване, няма никъде санкции, а стимули.
Депутатите вчера решиха санкцията, ако не упражним правото си на вот да бъде заличаване от изборните списъци, да важи при негласуване на два поредни избора от един вид.
„Едва ли някой, който е написал текста вярва, че тази мярка ще бъде приложена, тъй като тя ще се прилага след десет години. Не се сещам за законодателство в България, което да е било толкова устойчиво. Приемането на този текст е жест към г-н Симеонов. За да може той да се разхожда и да твърди, че е реализирал партийната идея“, коментира Димитър Димитров.
Той прогнозира, че управленската коалиция ще оцелее, тъй като тя е много гъвкава.
В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..