Има едно основно правило, което се прилага при оценката на изборното законодателство.
И то е – промените в него да се правят с консенсус. При нас този подход е обратен. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Димитър Димитров, политолог и експерт по изборно законодателство, който коментира гласуването на промените в Изборния кодекс.
„Получи се една публична разправия по незначителни текстове, очевидно не много разумни. И се наложи те да бъдат съгласувани на принципите на коалиционното споразумение. Което означава някакви компромиси. Не мисля, че това е правилен подход. Основната причина е, че ГЕРБ нямаха свое предложение по основните въпроси. Ако то беше факт, щеше да се предотврати формата на разправията“, коментира Димитър Димитров.
Той подчерта, че по някои от текстовете предстои да се произнесе и Конституционния съд.
„Този вариант на задължително гласуване, който се представя от Валери Симеонов от ПФ, не съществува никъде по света. С изключение на Австралия“, коментира Димитър Димитров. Той обясни, че в европейските страни, които са приели задължително гласуване, няма никъде санкции, а стимули.
Депутатите вчера решиха санкцията, ако не упражним правото си на вот да бъде заличаване от изборните списъци, да важи при негласуване на два поредни избора от един вид.
„Едва ли някой, който е написал текста вярва, че тази мярка ще бъде приложена, тъй като тя ще се прилага след десет години. Не се сещам за законодателство в България, което да е било толкова устойчиво. Приемането на този текст е жест към г-н Симеонов. За да може той да се разхожда и да твърди, че е реализирал партийната идея“, коментира Димитър Димитров.
Той прогнозира, че управленската коалиция ще оцелее, тъй като тя е много гъвкава.
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...
Достъпът на онкоболните до биомаркерната диагностика е ограничен. Защо представителят на пациентските организации в надзора на Здравната каса не подписа анекса към Националния рамков договор (НРД)? Според Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, неподписването от страна на пациентския представител в..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската..