В сезона на черешите - за красиво подредените щандове, пиковите цени на полезния плод, тревогите на производителите, купувачите и несъответствията на джоба ни – събеседник – Иван Стайков – черешопроизводител.
Имат думата още търговците и пловдивчани - репортаж на Димитър Владимиров
Иван Стойков. Отминалите пролетни студове, дъждовете, които и в момента валят, влошават качеството на реколтата от череши и намаляват продукцията като количество и е нормално цената й да е малко по-висока. Когато обаче започне масово бране на череши и пазарът на плодове се насити, цената ще падне, заяви черешопроизводителят Иван Стойков. По думите му нормалната в момента цена на кг. череши от градината е 2-3 лева. Когато търговците сложат и надценка тя става малко по-висока на пазара.
Стойков коментира, че от страна на търговците понякога се забелязва и спекула в цените, но нормална практика е пазарът да регулира това и е невъзможно търговецът да реши сам да продава скъпо. Конкуренцията е достатъчно голяма, за да бъдат цените нормални, още повече, че много от производителите сами си продават продукцията на крайния потребител и не допускат скок на цените. Стойков обаче уточни, че тази година черешовата реколта е пострадала сериозно от лошото време и даде за пример понижението на температурите до един много сериозен черешов район, какъвто е Кюстендилският, където температурите през април паднаха до минус 4 градуса. Това компрометира почти на 100% реколтата, а освен това – във всички черешови региони тази година са отбелязани повратни пролетни мразове, които са намалили броя на плодовете по дърветата. Напуканите череши се изхвърлят, защото са негодни за пазари о това е основната причина за по-високата до момента цена, подчерта Стойков.
Стойков даде пример, че за набран един килограм череши производителите плащат между 30 и 40 ст, а продукцията бе изкупувана миналата година за 70 ст. Ако започнете обаче да жънете слънчоглед с машина, килограмът ще бъде изкупен за 80 ст. Пазарът ще се саморегулира, но виждате до какви крайности може да се стигне. През миналата година цените на черешите бяха дори много ниски. Тази година се очакват значителни загуби на реколтата, защото в сравнение със същия период на миналата година тя е два пъти по-слаба. Със сигурност това ще задържи и по-високата цена на черешите – около 2-3 лв за килограм. Стойков обаче изрази увереност, че до седмица или 10 дни цената на черешите ще падне до 2 – 2.50 лв за кг, защото те ще бъдат предлагани масово в търговската мрежа и на пазарите. Повече чуйте от звуковия файл.
Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната. Според него от средата на септември хората, които все още имат..
Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи? Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..
Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този момент и то е, че опозицията е от две..
В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение. Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..
Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10 години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве. Оборудван с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..