Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите не се решават с хора, а с правила

| обновено на 12.05.16 в 16:06

Парламентът реши да се произведе национален референдум с шест въпроса, предложени от екипа на Слави Трифонов. В гласуването участваха 150 народни представители, от които 131 бяха "за", 18 - "против" и един се въздържа. 


В референдума гражданите ще могат да дадат мнението си по следните въпроси: Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?; Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?; Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?; Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?; 

Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?; Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на МВР и началниците на районните управления в областните дирекции на МВР да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?.

В интервю за Радио Пловдив Иво Сиромахов,  сценарист в "Шоуто на Слави" и инициатор за допитването, коментира че дискусията е потвърдила, че депутатите ще бъдат против референдума, защото той отнема голяма част от техните присвоени права и ги дава на гражданите. Те ще се борят с нокти и зъби срещу допитването, ще се правят, че той не съществува, както се случи и с референдума на президента, но над 1,8 милиона българи гласуваха тогава и този също ще бъде успешен, коментира Сиромахов.

Правим референдум с най- важните въпроси  как да бъдат представени българите в управлението и как да бъдат защитени интересите им – така той отговори на въпроса ще правят ли партия.

Проблемите не се решават с хора, а с правила. Ние се сблъскваме вече над 20 години с този проблем – чакаме някой да дойде и да ни реши проблемите, а липсват правила и то такива, че да важат за всички. Избрахме срещите със студенти, защото те са най- активната част от гражданското общество, посочи Сиромахов. 

Според него въпреки липсата на сериозен житейски опит, студентите винаги са били двигател на промените -  във Франция, у нас в началото на 90-те години, когато  свалиха Петър Младенов. Те са най- чувствителни към безобразията и е редно те да бъдат лидери в тези промени, добави той и уточни, че протестите през  2013 не бяха естествени, а инициирани и "масата  го разбра и се отдръпна".

700 хиляди са се подписали под този референдум, но тези които искат да си кажат мнението са много повече. От нас гражданите зависи как ще ни управляват, завърши Иво Сиромахов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57