Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите не се решават с хора, а с правила

| обновено на 12.05.16 в 16:06

Парламентът реши да се произведе национален референдум с шест въпроса, предложени от екипа на Слави Трифонов. В гласуването участваха 150 народни представители, от които 131 бяха "за", 18 - "против" и един се въздържа. 


В референдума гражданите ще могат да дадат мнението си по следните въпроси: Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?; Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120?; Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите?; Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?; 

Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?; Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на МВР и началниците на районните управления в областните дирекции на МВР да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?.

В интервю за Радио Пловдив Иво Сиромахов,  сценарист в "Шоуто на Слави" и инициатор за допитването, коментира че дискусията е потвърдила, че депутатите ще бъдат против референдума, защото той отнема голяма част от техните присвоени права и ги дава на гражданите. Те ще се борят с нокти и зъби срещу допитването, ще се правят, че той не съществува, както се случи и с референдума на президента, но над 1,8 милиона българи гласуваха тогава и този също ще бъде успешен, коментира Сиромахов.

Правим референдум с най- важните въпроси  как да бъдат представени българите в управлението и как да бъдат защитени интересите им – така той отговори на въпроса ще правят ли партия.

Проблемите не се решават с хора, а с правила. Ние се сблъскваме вече над 20 години с този проблем – чакаме някой да дойде и да ни реши проблемите, а липсват правила и то такива, че да важат за всички. Избрахме срещите със студенти, защото те са най- активната част от гражданското общество, посочи Сиромахов. 

Според него въпреки липсата на сериозен житейски опит, студентите винаги са били двигател на промените -  във Франция, у нас в началото на 90-те години, когато  свалиха Петър Младенов. Те са най- чувствителни към безобразията и е редно те да бъдат лидери в тези промени, добави той и уточни, че протестите през  2013 не бяха естествени, а инициирани и "масата  го разбра и се отдръпна".

700 хиляди са се подписали под този референдум, но тези които искат да си кажат мнението са много повече. От нас гражданите зависи как ще ни управляват, завърши Иво Сиромахов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Малка ще е ползата за децата от безплатните антибиотици

Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари.   По думите му това ще създаде..

публикувано на 07.07.25 в 11:36

СУ „Георги Бенковски“ подготвя кадри за бъдещето на индустрията

СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..

публикувано на 07.07.25 в 11:10

„Абонамент за чудеса“ превръща съпричастността в промяна

Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..

публикувано на 07.07.25 в 10:50
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26