Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професионалната гимназия по битова техника празнува с мотото "Красота, наука и младост"

Днес Професионалната гимназия по битова техника празнува с поглед  младостта, към красотата, към технологиите. 

С директора Гергана Георгиева разговаряме и за тържествената и по- делнична част от историята а училището.

Гергана Георгиева: Благодаря за поздрава. Наистина вие сте първите, които ни честитите. Мотото тази година на нашия празник е „Красотата, науката и младостта”. То ще се проведе в Техническия университет под формата на две състезания „Знаещи физици” и състезание по литературно четене „Аз чета” в светлината на стратегията за насърчаване на грамотността и четенето. Разбира се, ще изпратим и абитуриентите от випуск 2016 г., които днес са последен ден ученици в нашето училище и всички тези вълнения ще ги споделим заедно с колегите, учениците, с домакините от Техническия университет – филиал в Пловдив.

Р. П.: Всъщност, тази връзка навява следващи въпроси. Тук обаче поздрави и към абитуриентите ви – наистина лек път в това, което им предстои, дано да намират смисъла на своя живот и професионално, защото това носи голяма част от удовлетвореността и щастието, което човек постига, напускайки училище.  Дано да бъде така. Поздрав и към вас, учителите. В едно училище, което би трябвало да става все по-модерно, съдейки по това как и министри, и ред държавни висши служители, ангажирани в образованието говорят затова колко важно е професионалното образование – точно там, където са най-търсените специалности според бизнеса, който твърди, че има глад за специалисти, работи вашето училище в тези сфери. Чувствате ли се по-специални?

Г. Г.: Специални сме, да, защото професионалното образование е голяма отговорност и наистина в последните години това, което бизнес партньорите споделят е факт – техническите кадри, средните, наистина липсват много често на пазара на труда и значимостта на професиите се повишава много, защото специалностите при нас са наистина такива, че винаги могат да намерят реализация – винаги ще има електроенергия, комуникации, техника. А знаете, че развитието в тази област върви много напред.

Р. П.: Нека да споменем част от специалностите и да кажете има ли интерес  в последните години – при цялото говорене на тази тема и изисквания на бизнеса, а пък и самият бизнес дали създава интерес и дали помага да се развива това училище, тези ученици?

Г. Г.: Специалностите при нас са традиционни някои от тях, други от тях през последните години пазарът ги налага като желание от учениците. Интерес представляват слаботоковите специалности – това са компютърни мрежи и компютърна техника и технологии, а вече за трета година ще имаме прием и по специалността „Оптически комуникационни системи”. Силнотоковите специалности са традиция повече от 20 г. сигурно за училището, електрически инсталации, електродомакинска техника и асансьорна техника. Бизнесът разбира се е ангажиран, защото те ни създават възможност за провеждане на практика в реални работни условия, което е най-важното за професионалното образование. Децата като цяло в Пловдив и в България за съжаление са все по-малко, а техническите специалности са някак си не особено привлекателни, но при нас тези специалности винаги имат прием – нямаме закрити специалности, нямаме закрити професии и се надявам, че и тази година родителите и учениците, които завършат 7 и 8 клас ще проявят интерес към тези професии, ще намерят смисъл в това да ги изучават, защото с тях ще могат да се реализират след 4 – 5 г. и разбира се те могат да ги развият и по-нататък във висшето си образование.

Р. П.: Вие казвате – бизнесът ни дава възможност учениците да практикуват по време на обучението в реална среда, а после наемат ли вашите ученици, защото това е смисълът на професионалното образование – от там да излязат готови специалисти, които могат веднага да започнат да работят. Криво разбрано е продължаването в някаква степен на образованието във висше задължително, дори това девалвира и самото висше образование, докато вашето училище наистина създава хора, които би трябвало да са готови реално за започнат работа.

Г. Г.: Да, разбира се, че е така. Имаме наши ученици, които продължават след завършването си да работят във фирмите. Естествено е, че и ние искаме този брой на учениците да е много по-голям, но не винаги това се случва поради една или друга причина както казахте по криво разбраната престижност и на висшето образование, може би и заплащането понякога е някаква причина, която...

Р. П.: А то е основна причина. Как така, как да бъде някаква... Бизнесът като иска да има кадри би трябвало да ги привлече, а пък това става и с условия на труд и със заплати, разбира се. А колкото до разговорите с вас те предстоят, но днес ще бъде празник. Пожеланието ви?

Г. Г.: Да, днес е празник. Аз съм много развълнувана и с много чест, с радост и отговорност разбира се искам да пожелая на всички наши ученици, учители, служители днес да изживеят наистина един прекрасен празник. Пожелавам им много успехи. На учениците, които завършат пожелавам да са много смели, много уверени в мечтите, които са си поставили. На колегите си пожелавам много отговорност към мисията, която изпълняваме, лично щастие, разбира се и да продължаваме да пазим името и духа на Професионална гимназия по битова техника.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община "Марица" повиши такса смет с 30% от следващата година

Община „Марица“ няма да вдига местните данъци за следващата година. Това съобщи кметът на общината Димитър Иванов. С 30% обаче се увеличава такса „Битови отпадъци“ заради недостига на средства в размер на близо 700 000 лева за събиране, извозване и депониране на боклука на депата в Шишманци и Цалапица.  С близо 600 000 лева се увеличава..

публикувано на 11.12.24 в 15:20

От 1-ви януари ще минаваме и през ГКПП Рудозем - Ксанти

 ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде отворен на 1 януари 2025 година! Това стана ясно от срещата на областния управител на Смолян Захари Сираков с гръцкия му колега Христодулос Топсидис, който е областен управител на Регион Източна Македония и Тракия. До края на годината отсечката от Димарио до границата с България ще бъде напълно готова и от 1..

публикувано на 11.12.24 в 15:11

1150 бягащи от войната украинци намериха в Пловдив "Втори дом"

Във "Втори дом" всеки месец някои настанени си тръгват и излизат да живеят на квартира, а на тяхно място пристигат около 40 нови украинци. За общо две години и половина минаха 1150 души. Това каза пред медии в Община Пловдив Наталия Еллис, управител на Центъра за настаняване "Втори дом" и основател на фондация “Ukraine Support & Renovation”. "Сега..

публикувано на 11.12.24 в 13:30

Увеличават данък сгради и такса смет в община Карлово

Община Карлово предвижда увеличение на местните данъци и такси от 2025 г., съобщи кметът д-р Емил Кабаиванов по време на своята онлайн приемна. Такса смет за селата скача между 3 и 9 лв. годишно, а за Карлово – между 12 и 15 лв. Данък сгради по селата се повишава с около 7-8 лв. годишно, а за Карлово, в зависимост от зоните на града – между 11 и..

публикувано на 11.12.24 в 13:03

Безпрецедентен протест спря работата на Асарел-Медет

Над 2 000 миньори протестираха пред Министерския съвет срещу предложения от Министерството на финансите допълнителен данък от 15% върху добива на подземни богатства. Очакванията са от еднократния налог за минно-добивната индустрия в бюджета за догодина да влязат 900 милиона лева.  От Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ..

обновено на 11.12.24 в 09:12