Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разрушената хармония е резултат от разрушени ценности

Елин Пелин е четивен автор и неговата повест "Гераците" е вече на 130 години. За това време всяко едно поколение читатели са преосмисляли този текст и въобще разказите на Елин Пелин, коментира за Радио Пловдив Пенчо Раянов, преподавател по български език и литература в Образцова математическа гимназия „Академик Кирил Попов”.

Всеки колега, който се е занимавал със зрелостници, е поговорил с възпитаниците си по тази тема, а тя е благодатна за писане и на тема, и на есе. Човек поглежда към миналото си, за да поучи от грешките си. Сигурно много от авторите са остарели, но това е част от нашата литературна история и то емблематична част от най-доброто ни наследство.

Критериите за оценка са точни и ясни, те са публикувани. Проверяващите имат конкретни показатели, на които да отговорят писмените работи и да ги оценяват с необходимите точки, каза още Пенчо Раянов.

Иначе и аз съм влизал в спор с учениците си за актуалността на произведенията, за това могат ли тези произведения да ги вълнуват, да са им интересни. Но тези проблеми, поставяни от Елин пелин в "Гераците" са вечни, колкото и да се променят времената. Вижте само новините от Пловдив за двойното убийство на възрастното семейство, то е поредното доказателство за тази теза за вечните проблеми.

Една от болежките на днешното време е свързана с мотивацията за четене на художествената литература като цяло и за тази, която се изучава. Има 15 автори, които учениците изучават и смисълът е те да създават представа за литературния процес, но големият проблем е че не се чете. Таза задача с всяка година става все по-трудна, коментира още Пенчо Раянов.

Повече от 20 години съм учител и промяната е голяма, но духът на четенето в езиковите училища и в математическата гимназия, където преподавам, го има. Четенето с разбиране е в основата на функционалната грамотност и тя не се придобива отведнъж, а с години.

Надявам се, че рано или късно ще дойде времето, когато частните уроци няма да са необходими за подготовка за влизане в университет. Входът за ВУЗ трябва да са матурите, но е необходима още работа и известна промяна на формата на матурите, заключи Пенчо Раянов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47