Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разрушената хармония е резултат от разрушени ценности

Елин Пелин е четивен автор и неговата повест "Гераците" е вече на 130 години. За това време всяко едно поколение читатели са преосмисляли този текст и въобще разказите на Елин Пелин, коментира за Радио Пловдив Пенчо Раянов, преподавател по български език и литература в Образцова математическа гимназия „Академик Кирил Попов”.

Всеки колега, който се е занимавал със зрелостници, е поговорил с възпитаниците си по тази тема, а тя е благодатна за писане и на тема, и на есе. Човек поглежда към миналото си, за да поучи от грешките си. Сигурно много от авторите са остарели, но това е част от нашата литературна история и то емблематична част от най-доброто ни наследство.

Критериите за оценка са точни и ясни, те са публикувани. Проверяващите имат конкретни показатели, на които да отговорят писмените работи и да ги оценяват с необходимите точки, каза още Пенчо Раянов.

Иначе и аз съм влизал в спор с учениците си за актуалността на произведенията, за това могат ли тези произведения да ги вълнуват, да са им интересни. Но тези проблеми, поставяни от Елин пелин в "Гераците" са вечни, колкото и да се променят времената. Вижте само новините от Пловдив за двойното убийство на възрастното семейство, то е поредното доказателство за тази теза за вечните проблеми.

Една от болежките на днешното време е свързана с мотивацията за четене на художествената литература като цяло и за тази, която се изучава. Има 15 автори, които учениците изучават и смисълът е те да създават представа за литературния процес, но големият проблем е че не се чете. Таза задача с всяка година става все по-трудна, коментира още Пенчо Раянов.

Повече от 20 години съм учител и промяната е голяма, но духът на четенето в езиковите училища и в математическата гимназия, където преподавам, го има. Четенето с разбиране е в основата на функционалната грамотност и тя не се придобива отведнъж, а с години.

Надявам се, че рано или късно ще дойде времето, когато частните уроци няма да са необходими за подготовка за влизане в университет. Входът за ВУЗ трябва да са матурите, но е необходима още работа и известна промяна на формата на матурите, заключи Пенчо Раянов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българите са като „вътрешни емигранти“ на изборите

В ЦИК са получени 30 688 заявления от българи за гласуване в чужбина, което бележи намаляване на заявленията спрямо предходните избори на 9 юни, когато са били малко над 38 000. С 20% са намалели желаещите да гласуват в чужбина спрямо предходните избори. А на деветоюнските също е отчетено намаление от 20 процента, което говори за обща..

публикувано на 02.10.24 в 16:30

Скандалът "Разград" е звучен шамар за театралния сектор

Случаят с театъра в Разград е звучен шамар за целия сектор и трябва строг контрол за изразходване на средства от културните институти. Това в заяви в интервю за Радио Пловдив председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев.  Страшен звучен шамар към целия сектор. За..

публикувано на 02.10.24 в 16:00

1/2 от водоизточниците у нас са без разрешение за ползване

На 30 септември 2024 г. изтече 6-месечният срок за становища по обществената консултация за проектите на Световната банка за Плановете за управление на речните басейни (ПУРБ) за периода 2025 – 2027 г. Тези планове постановяват къде са водите и водните басейни на България и какви са управленските мерки по осигуряване на достъп до ползването им и..

публикувано на 02.10.24 в 15:53

Спестяванията у нас растат, икономисват 22% от българите

В България спестяват само 1,2 млн. души или 22 процента от пълнолетното население, показва проучване на агенция "Тренд". Около 84 процента от спестяващите го правят през банкови депозити, съобщи в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив Стоян Панчев, икономист от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП). По думите му около 68 процента от..

публикувано на 02.10.24 в 15:30

Обновиха зала "Археология" в РИМ Пазарджик с над 1,3 млн. лв.

От тази седмица заработи новата зала „Археология“ на Регионалния исторически музей – Пазарджик, която беше модернизирана по проект за ревитализиране на пространството и обновяване на експозицията. Общо 1 365 000 лева са вложени в реновирането на залата, предстои да бъдат внедрени в нея и софтуерни продукти за интерактивно преживяване на..

публикувано на 02.10.24 в 11:20