Дискредитира ли Църквата предстоятелят на храма "Св. Александър Невски" архимандрит Дионисий или обвиненията към него са преувеличени?
В сблъсък ли са поведението и църковният му сан? Кои са границите, които Църквата не бива да прекрачва? Реформатор ли е архимандрит Дионисий и къде е неговото смирение?
Разговорът по темата е с богослова Полина Спирова, която е редактор в Dveri.bg и редактор на Църковен вестник.
12 годинисе занимаваме с тази личност - коментира тя - Дионисий се обгради с богати и властимащи хора с цел той самия да се сдобие с повече власт - да стане епископ. Последва протест и хиротонията му беше отменена - припомни Полина Спирова.
Надеждите са били днес да се сложи край и да прекрати и бъдещи конфликти, които този клирик може да забръка.
Архимандрит Дионисий внесе други приоритети в църковния живот- богослужението не е театър, това не е приемливо нито за църковните, нито за светските хора.
Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..
В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..
„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..
Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..
Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности; Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..