Големият проблем на българската нация е, че вече една четвърт от нейната активна част - млади и относително млади хора, живее в чужбина. Умният политик никога не би си позволил да създаде каквото и да било напрежение между Родината и българите, които живеят в чужбина, извън Турция.
Това заяви пред Радио Пловдив доц. Атанас Семов, д-р по европейско право и преподавател в Софийския университет. Той е категоричен:
Задграничните българи са не просто български граждани с права, равни на останалите, а изключително важен резерв, даже най - важният резерв за националното ни оцеляване!
Според Семов напълно липсва активна българска държавна политика спрямо задграничните българи.
И обяви, че има две групи българи в чужбина.
Едната са лица с българско гражданство, които живеят в Турция, чието участие в политическите избори е пряк и груб инструмент за намеса във вътрешните работи на България. Семов определи като голям проблем това, че българската държава позволява да се организират избори в Турция, а след което не участва в тяхното провеждане. В тези 136 секции в Турция няма представители на българската държава. Те се организират на място от ангажирани с турската държава хора.
Втората група са българите, живеещи в други държави в Европа, САЩ и други страни.
При чудовищната демографска катастрофа, на която сме свидетели в България, и при засилващата се ислямизация на българските цигани, всеки опит за отблъскване на живеещите зад граница българи е опасен, категоричен е Атанас Семов.
Той направи паралел с Италия и Тунис, държави, които водят активна политика спрямо своите граждани, живеещи зад граница.
Въпросът е не има ли къде да гласуват българите в чужбина, а създала ли е държавата необходимите предпоставки тези хора да почувстват необходимост да се включат в обществения живот и да гласуват, подчерта юристът.
Моят вопъл е, че огромна обществена енергия се пилее за дивотии, а в същото време ние не успяваме да формулираме една устойчива представа за национален интерес и национални ценности, заяви Атанас Семов. Според него са важни други два разговора. Първият е за пълната катастрофа на прохода и за унищожението на българската нация през тези 25 години. И вторият разговор е за това как това може да се спре, а това е разговорът за Велико народно събрание и за радикална конституционна реформа.
Всяка идея, че има въпроси, които не са в компетентността на избирателя, на суверена, е дълбоко неконституционна, категоричен е Семов.
Ако суверенът поиска например намаляване на броя на депутатите, обикновеният парламент е длъжен да приеме законопроект за изменение на Конституцията, на базата на който да се свика Велико народно събрание, което да изпълни волята на суверена. Всичко друго е политически шмекерлък!
Ролята на референдума е свята, тъй като няма по - важен инструмент на демокрацията от референдума, коментира още Атанас Семов. Той подчерта, че българският Закон за референдумите, и старият и сегашният, противоречат на чл. 1 от Конституцията, който предвижда, че цялата власт се осъществява от народа пряко и едва след това от предвидените от Конституцията органи.
Припомням, през 2010 година бившият депутат от РЗС загуби мандата си и заместник-председателския пост в парламента след като Конституционният съд касира изборите в Турция.
Заради изборни нарушения в 23 секции в Турция конституционните съдии взеха един мандат от ДПС и го дадоха на ГЕРБ. Персонални размествания се наложиха и в групите на РЗС и "Синята коалиция". Атанас Семов напусна парламента, а на негово място влезе Георги Терзийски, който водеше листата на РЗС в Габрово. Сините се разделиха със седесарката Мариана Даракчиева, а на нейно място се върна касираният земеделец Венцислав Върбанов.
Гласовете от чужбина не бива да се насочват към определен избирателен район в България, а трябва да се отчитат като гласове в отделен МИР "Чужбина", смята Атанас Семов. Според него, пред вид големия брой български избиратели зад граница, би било правилно тези райони да са не един, а два, дори повече.
През 2011 година Атанас Семов бе кандидат за президент от партия РЗС. Той нашумя в кампанията си с билбордове с текст "Ще уволня Бойко Борисов".
След загубата на президентските избори Семов спря активната си политическа дейност.
Цялото интервю с доц. Атанас Семов можете да чуете в прекачения звуков файл.
Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември. Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..
БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..
Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...
Увеличената с 16 милиона лева план- сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..
По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на 22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..