Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С думи се мразим и убиваме, а можем с думи да се обичаме

Снимка: БГНЕС

Самият факт, че един народ празнува езика, буквите си, книгите си – това е невероятно нещо, няма го по света.

Рядко се среща. И тук можем да търсим оптимизъм. Това заяви в интервю за Радио Пловдив един от най-обичаните български писатели – Георги Господинов, който зарадва почитателите си с нова книга „Там, където не сме“. В навечерието на 24 май Господинов припомни, че трябва всекидневно да осмисляме думите, които говорим, защото те са важна същност от нас самите.

„С думи се мразим, с думи се убиваме. Много се бием по тези земи с думи. А думите могат да служат и за различни неща. Можем да се обичаме с думи“, заяви Георги Господинов.

В стихосбирката „Там, където не сме“ са включени стихове, които Георги Господинов е писал в последните десет години.

„Българите сме между различни светове. Тези, които сме тук и губим смисъл, мечтаем да бъдем там – в някакво утопично място, където нещата се случват и то навреме. Предполагам, че тези, които са там – тайно сънуват и изпитват носталгия към това тук“, коментира Георги Господинов. Той уточнява, че книгата „Там, където не сме“ е за онова „там“ на детството, което още не е отминало, и онова „там“ смъртта, което още не е дошло. Стиховете са писани в различни градове не само в страната, но и в чужбина.

Писателят подкрепи в социалните мрежи каузата „Искам да гласувам“. Според него българите в чужбина са превърнати в чужденци в България. „Самата идея да разделиш българи от българи – е меко казано непростима“, заяви Господинов по повод отхвърленото президентско вето на текстовете от Изборния кодекс, които поставят ограничения за гласуване в чужбина. Писателят е категоричен, че се е върнала кухата риторика, която беше позната преди двадесет години сред политиците.

„България се превръща в място за напускане, защото хората тук губят хоризонта. Не виждат надежда, че нещата могат да се променят. Напускане заради липса на смисъл“, допълни още един от най-успешните писатели днес в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Гърците бавят отварянето на пътната връзка Рудозем - Ксанти

Пътят Рудозем - Ксанти остава затворен, въпреки че втори ден България вече официално е пълноправен член на Шенгенското пространство. Отварянето на пътната връзка между България и Гърция при незаработилия граничен пункт се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна.  Пред Радио Пловдив  областният управител на Смолян Захари..

публикувано на 02.01.25 в 17:20
Доц. Спас Ташев

Поколението Бета ще се развива в условията на изкуствен интелект

2025 година поставя началото на новото поколение Бета. Бебетата, които ще се раждат от началото на годината до 2035 година ще бъдат част от това поколение.  "Най-характерното за това поколение ще бъде, че ще се развива в условията на Изкуствен интелект. За предишното поколение беше характерен преходът от аналогови към цифрови технологии, докато..

публикувано на 02.01.25 в 17:06

Градският транспорт и чистотата са сред приоритетите за 2025 г.

Подобряване на градския транспорт, чистота на града и реализиране на нови инфраструктурни проекти ще са приоритетите тази година пред Община Пловдив. Това заяви в интервю за Радио Пловдив пловдивският кмет Костадин Димитров. През 2025 година администрацията ще кандидатства за държавно финансиране с проекти за над 70 милиона лева. Сред..

обновено на 02.01.25 в 14:28
Стоян Панчев

Не е ясно какво ще се случва с публичните финанси

"Икономическите трудности в Германия със сигурност ще доведат до проблеми в периферни страни като България", смята икономистът Стоян Панчев.  "В Унгария, която е много по-интергирана във веригата за доставки на германското автомобилостроене, вече виждаме рецесия", даде пример той.  Стоан Панчев припомни също, че през миналата година реален дебат..

публикувано на 02.01.25 в 10:27
Иво Инджов

Има шанс за редовно правителство тази година

Каква ще бъде политическата 2025 година не само във вътрешнополитически, но и в геополитически аспект? Анализът за програма "Точно днес" направи доцент Иво Инждов, политолог и университетски преподавател.  Според него е много възможно тази година България да има редовно правителство, но не се знае дали то ще бъде конструирано през януари, след като..

публикувано на 02.01.25 в 10:20