Думата "млечен" става забранена за всички млечни продукти, в които се използва палмово масло при производството им – сирене, кашкавал, топени сирена, масло и други. Те ще трябва да се продават на отделен щанд, различен от останалите млечни продукти, да са задължително опаковани и да имат голям надпис "Имитиращ продукт".
Мирослав Найденов: Трудна и дълга битка, за съжаление веднага след края на мандата – тотално отстъпление от всичко, което беше постигнато. Ако го нямаше това отстъпление днес сигурно нямаше отново да е актуална тази тема. Нещата, за които се говори, че ще бъдат предприети като мерки, бяха направени в годините назад – бяха обозначени много добре и много ясно тези имитиращи продукти, бяха отделени на отделни щандове, контролът беше тотален, санкциите бяха драстични, никой не си позволяваше след като въведохме тези стандарти да ги нарушава, защото много бързо бяха изправени на „стената на позора”, образно казано, тези, които нарушаваха всичко това и заблуждаваха потребителите. Това, което видях след това под натиска предполагам на лобистки интереси много бързо някои от хората, които бяха след мен в министерството абдикираха от тези постижения. Колегите от Агенцията по храните не чувстваха необходимата политическа подкрепа, за да продължат тази битка и затова днес отново сме в изходно положение със стряскащите данни затова, че тези имитиращи продукти увреждат необратимо здравето ни и тук не става въпрос само за млечните продукти – подобно е положението и с месните продукти, и със сладкарските изделия, така че тотално отстъпление, довело до сегашната ситуация и за съжаление най-вече в ущърб на потребителя, разбирайте нас.
Какво може да бъде направено в кратки срокове за отделянето на имитиращите продукти – както вие казахте трябва да има воля. Има ли воля, трябва да има воля и трябва да бъде политика на ръководството на министерството, защото ако в случая Агенцията по храните не усети тази политическа подкрепа, те едва ли ще могат да се справят. Има около хиляда инспектори в страната, които контролират неколкостотин хиляди търговски обекта. И практически те не биха могли да наложат тоталния контрол ако отсреща няма политика, ако няма драстични санкции. Разбира се, тук е много важна подкрепата на медиите. Това е една много важна потребителска тема.
Това донякъде би могло да подкрепи сектора, но само донякъде. Нещата тръгнаха от март миналата година надолу. Още повече тук един много голям акцент трябва да се извади на показ е какво ядат нашите деца в детските градини, в детските ясли, в училищните столове. Нали разбирате, че тези имитиращи продукти, които са обект много често на обществена поръчка, където се търси най-ниската цена, са част от ежедневното меню на нашите деца или ако щете на нашите родители в домовете за стари хора. Хубаво е да се продължи и да не е кампанийно и да не се свързва само с млечните продукти.
Хлебните, сладкарските изделия – там също има доста имитиращи продукти. Разбирате, че в тези прекрасни и стотици сладости едва ли влагат естествена сметана, едва ли влагат естествени подсладители, така че това също е проблем. Десетките газирани напитки също са проблем, по цялата верига. И когато започнахме да създаваме и създадохме стандарта „Стара планина” за месните произведения, БДС за млечните, стандарта „Стара планина” за хлебните и тестените изделия – всичко това трябва да продължи и да няма отстъпление, няма значение кой е започнал тази политика. Ако е започната по времето на първото управление на ГЕРБ, то трябваше да продължи и в следващите, защото не може да има политика по отношение на това какво слагаме на трапезата си ежедневно и по няколко пъти. И не случайно да направим генералния извод – нашата нация е най-болната в Европейския съюз и това е официална статистика. Ние сме на първо място по сърдечносъдови и онкологични заболявания. Разбирате, че всичкото това товари и без това нещастната ни здравна каса и здравна система. Така че с палиативни мерки няма как да решим проблема – трябва да е политика, повтарям го и дебело подчертавам, политика на правителството и то не само в сектора храни, защото дадох пример, то касае и сектора здраве.
Няма закрити предприятия, на има временно спрени, според информация от Агенцията по храните. Много често обаче те печелят съдебните битки, защото използват определени пропуски в законодателството или използват определени непоследователни действия на определените компетентни органи и рано или късно – пременил се Илия пак в тия, те се връщат на пазара може би под друг бранд. Но позволява го търговското право, давам примера – да затворите една мандра, която носи наименованието „хикс”, а пък след няколко месеца да отвори същата мандра, със същите мощности под наименованието „игрек”. Много често се получават такива неща и затова проблемът, отново повтарям, трябва да бъде изведен като политика, трябва да бъде ангажирано общественото мнение, трябва да има нетърпимост, защото аз много съм разговарял с колеги от старите демокрации в Европа, ако това там се случи, да, санкциите също са важни, но той ще загуби обществения си имидж този производител и е приключил, не е нужно да го приключва държавата по някакъв начин. Аз тук ще цитирам и моята майка, която е една от редовите пенсионерки, милиони редови пенсионери, тя казва, когато вляза в супермаркета за съжаление с моята нещастна малка пенсия, аз гледам това, което е най-евтино и това е големият проблем на обществото ни. Ние сме бедно общество и затова тези практики могат да виреят в България. Трябва да имаме воля и трябва да има непримиримо обществено мнение както към някои други лоши практики в обществото.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...