Православната църква чества днес Възнесение Господне или Спасовден. Празникът е подвижен и се отбелязва на 40-тия ден след Великден, винаги в четвъртък. Според Новия завет, 40 дни след възкръсването си Христос останал на Земята и се явявал на Своите ученици, за да беседва с тях и да им разказва за Божието царство. На 40-тия ден, придружен от апостолите си и от Дева Мария, той се изкачва на Елеонския хълм до Ерусалим, и оттам, пред очите на всички, се въздигнал в небесата. С възнесението Си Иисус завършил делото на спасението.
Българският народ нарича празника Спасовден, Денят на Спасителя – название с дълбок религиозен и богословски смисъл.
Според народния календар на Спасовден се вика дъжда, като се обикалят нивите и ливадите и се пеят обредни песни. Вярва се, че ако вали на Спасовден, годината ще е богата и реколтата - обилна. За народа спасовският дъжд е също толкова ценен, колкото и гергьовският - капката струва колкото жълтица.
На този ден се вярва, че русалките, които ще "сеят" своята роса над нивите, вече са дошли. Затова нощта срещу Спасовден е лечебна и болните от различни болести, както и бездетни жени отиват в гори и ливади, където расте лековитата билка росен. От нея русалките си вият венци. Хората лягат до цветето и поставят до главата си някакъв дар за русалките-лечителки.На днешния ден се берат билки и се свива русалски венец, през който децата се провират за здраве. Билките се сушат и целогодишно се използват за лек.
Спасовден е последният, седми по ред Велики четвъртък. В българския народен календар празникът се свързва предимно с култа към мъртвите. Вярва се, че душите им били “разпуснати” на Велики четвъртък, а се “прибирали” на Спасовден. В събота след Спасовден е една от трите големи задушници, наричана “Черешова задушница”, защото се раздават череши.
Спасовден е професионален празник на хлебари, шофьори, строители, хотелиери и цветари. Имен ден празнуват Спас, Спаска Спасена.
Честит празник!
Делото срещу петимата медици, обвинени, че с фиктивни прегледи са източили повече от 300 000 лева от Здравната каса, се препъна още на разпоредителното си заседание в Районния съд. Адвокатите на обвиняемите убедиха съда, че повдигнатото от Районната прокуратура обвинение е некоректно и компетентна да се произнесе по този вид престъпление е..
Има „пропаст“ между нуждате от профилирани кадри на бизнеса и това, което произвежда образователната система в момента – коментираха на съвместен форум по темата в Пловдив представители на държавната и местната власт, висши учебни заведения, водещи български и международни компании. Крайната необходимост от масовост на дуалното обучение и..
Седем пияни и дрогирани шофьори са задържани през почивните дни в Пловдив и областта. В града са задържани двама мъже на 38 и 42 години, седнали зад волана след употреба на алкохол около 2 промила. Заради отчетени подобни стойности на дрегерите в ареста са още 48-годишен, управлявал нерегистриран скутер в Белащица и 65-годишен мъж от..
Конференция на тема "Недостиг на кадри и икономически растеж – има ли решения?" ще се състои в Пловдив. Форумът събра в Пловдив представители от 3 наши министерства, водещи български и международни компании, университети в България, изследователски центрове и други организации. Инициатор е Германо-българската индустриално-търговска..
Първият зелен кът за четене в селско училище ще бъде открит днес в пловдивското село Труд. Проектът цели да насърчи интереса на учениците към книгата. Следобед в двора на ОУ "Св. св. Кирил и Методий" децата ще засадят японски вишни и билки в специални кашпи пейки. Идеята е там учениците да прекарват свободното си време в четене и да..