Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

182 отлични оценки от предварителната сесия на ПУ "П. Хилендарски"

182 са отличните оценки от предварителната сесия на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, от тях пълните шестици са 13, съобщи зам.-ректорът по учебна и издателска дейност доц. д-р Мария Стоянова.  

От 1 до 4 юни включително там се проведоха изпити по български език, английски език, история на България, география на България, психология, математика, информатика, биология, физика, химия и теология. За тях са се записали приблизително 1500 кандидат-студенти. На най-масовия по традиция изпит по български език са се явили 836 души. 

От тях с резултат от 5.50 до 5.90 са 81, а четирима са получили „Отличен 6.00“. С „Много добър“ са оценени – 323 кандидати, а с „Добър“ – 243. Средните и слабите оценки са съответно 88 и 97.  

Следващите по масовост на явяване са изпитите по история на България и английски език. Като на тях са присъствали съответно 217 и 203 човека. И по двата предмета няма пълни отличия, но с успех над 5.50 са 11 от явилите се по английски език и 22-ма по история. Слабите оценки по първия предмет са 27, а по втория – 69, показва статистиката на ПУ „Паисий Хилендарски“.

 Прави впечатление, че по история броят на получените оценки „Мн. добър“ е 15, а с „Добър“ са 37, докато по английски език те са съответно 62-ма и 65-ма кандидати. 

Сравнително малък брой слаби резултати отчитат по математика – само трима от явилите се 164 човека. Има една пълна шестица и пет оценки над 5.50. „Много добър“ е даден на 43 писмени работи, а „Добър“ – на 86. 

На изпита по психология са се явили 86 души, от тях отличниците са 13, с „Много добър“ и „Добър“ са оценени съответно 30 и 32-ма. Само 8 от изпитаните са получили 2.00. 

Желание да участват в изпита по география са изявили 61 кандидат-студенти. Слабите оценки са едва 3, а отличните и много добрите са съответно 12 и 27. Няма двойки на изпитите по информатика, биология, физика, химия и теология, като по последните четири предмета няма и оценка „Среден“. А по физика и теология единствените получени резултати са „Отличен“ и „Много добър“, изтъкна зам.-ректорът по учебната дейност. 

Общо 213 отлични оценки – от 5.50 до 6.00, има след състезания, организирани от факултетите на Пловдивския университет, които се признават за конкурсен изпит за някои специалности. По български език има 3 отлични оценки, по руски и математика – съответно 8 и 161. По физика такъв успех имат 8 човека, по химия – 12, а по музика – 21. 

Доц. д-р Мария Стоянова припомни, че кандидат-студентите, издържали изпит на предварителна сесия с отлична оценка – 5,50 и по-висока, както и тези, които са получили отлични оценки от олимпиади, състезания и международни изпити (сертификати) и различни състезания, които се признават за конкурсен изпит за определени специалности, ще могат да се запишат като студенти на Пловдивския университет в избраната от тях специалност.  

По същия начин е записването и за кандидат-студенти, които са издържали ранните изпити по музика и изобразително изкуство с оценка най-малко „Много добър 5.00“, които се провеждаха на няколко пъти от началото на настоящата календарна година на дати, насрочвани от Педагогическия факултет. 

От университета уточняват, че положените и издържани с висока оценка изпити трябва да удовлетворяват изискванията за прием в посочената специалност. 

Записването по описания ред става с подаване на кандидатстудентски документи и заплащане на дължимата кандидатстудентска и студентска такса. Срокът за записване е във времето на прием на документи за редовната изпитна сесия – от 15 юни до 30 юни 2016 г. Тези, които все още не са получили дипломата си за средно образование, кандидатите попълват декларация, с която се задължават в срок до 8 юли да я представят. 
Ако не спазят срока те губят студентските си права, като техните места се овакантяват и се включват за попълване в следващо класиране. 

Официалното обявяване на тази категория кандидат-студенти за приети студенти в ПУ „Паисий Хилендарски“ ще стане на 1-во класиране, като формират максимален бал 36,00.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Забраниха временно преминаването на пешеходци под Бетонния мост

Заради напредването на ремонта на Бетонния мост над бул. „Христо Ботев“ се повишава опасността от падане на мазилка и други строителни материали, предупредиха от ОП „Организация и контрол на транспорта“.  Затова от днес до 20 декември се забранява преминаването на пешеходци и паркирането на автомобили по бул. „Христо Ботев“ под мостовото съоръжение...

обновено на 26.11.24 в 20:15

Велинградските животновъди няма да допуснат умъртвяване на овце

Собственици на овце във Велинград са категорични, че няма да допуснат умъртвяването  на  1700 елитни овце на колегата им  Димитър Илиев.  За огнище на чума в региона съобщиха от Агенцията за безопасност на храните, след взета проба.  Животновъдите твърдят, че животните са здрави и настояват за повторни проби в лицензирани лаборатории. Според..

обновено на 26.11.24 в 20:14

З януари ще е неучебен и за децата в община "Родопи"

И кметът на община "Родопи" Павел Михайлов обяви 3 януари 2025 г. за неучебен ден. Децата и учениците ще се върнат в детските градини и учебните заведения на 6 януари. "По този начин ще се съобразим и със семействата, които пътуват за празниците, както и с тези, които планират да бъдат по-дълго време с близките си.", посочи кметът Михайлов.

публикувано на 26.11.24 в 16:21

Все повече жертви не крият домашното насилие

С близо 50 процента са нараснали случаите на домашно насилие в Пловдивска област спрямо миналата година – сочат данните на полицията. Тревожната статистика разкри комисар Красимир Аргиров, началник на „Охранителна полиция“ в регионалната дирекция на МВР. За първите 6 месеца на тази година са образувани 119 досъдебни производства за домашно..

публикувано на 26.11.24 в 15:53

Да помогнем на 13-годишния Божидар от Смолян

Календарът на Община Смолян за 2025 г. ще се продава в подкрепа на 13-годишния Божидар, който е с редкия синдром, наречен Корнелия де Ланге. От това заболяване страда едно на 10 000 деца. Заболяването засяга развитието на двигателните функции, психиката и интелекта на Божидар. Детето трудно покачва тегло, поради проблем с гастро-хранопроводния приток...

публикувано на 26.11.24 в 14:35