Френската езикова гимназия „Антоан дьо Сент Екзюпери“ в Пловдив от днес е член на Световния образователен лейбъл.
Наградата е световно признание за категоризация на училището за качеството на обучението по и на френски език. За церемонията по присъждането на отличието, свързана и с откриването на плакет за лейбъла, в гимназията дойде френският посланик у нас Ксавие Лапер дьо Кабан. Той бе посрещнат с хляб и сол и на български поздрави учениците и учителите.
"Много харесвам тази традиция да посрещате гостите с питка и шарена сол. Много обичам шарена сол, даже съжалявам, че във Франция нямаме такава традиция, обясни дипломатът с усмивка. По думите му отличието ще отваря вратите на образованието на възпитаниците на гимназията и след завършването им. Посланикът подчерта, че това е високо отличие и признание и само 6 учебни заведения у нас са членове на Световния образователен лейбъл.
Тази година пловдивската френска гимназия отбелязва своя 25 годишен юбилей. Престижното отличие е жест не само към традицията тук, но и признание за качеството на обучение на учениците през всичките тези години.
Това не е първото посещения на френския посланик в гимназията. Той припомни, че преди малко повече от две години е дошъл за първи път тук, и това е било първото българско училище, което е посетил."Сега малко преди да си замина отново съм тук. Имам хубави спомени и една картина -улица от Стария Пловдив. Може би художникът вече е завършил училище, но аз ще отнеса спомена във Франция, каза Ксавие Лапер дьо Кабан и пожела на добър час на учениците.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...