Собственикът и издател на "Хермес" Стойо Вартоломеев, коментира за Радио Пловдив качествата на завършилия фестивал "Пловдив чете", както и включените в него национални награди за принос в книжовната култура "Хр.Г.Данов" : наградите като цяло, носителят на голямата награда за цялостен принос - Иван Гранитски , както и присъдената на книжараници "Хермес" национална награда "Христо Г.Данов" за принос в книжовната култура в категорията Книгоразпространение.
Фестивалът "Пловдив чете" тази година, организиран от Божана Апостолова, надмина себе си. С това кратко изречение , издателят от Хермес, рецензира качествата на организирания от Апостолова и "Жанет 45", фестивал на книгата.
За присъдената на Иван Гранитски,/ литературен критик и директор на издателство "Захари Стоянов"/ голяма национална награда "Хр.Г.Данов" за цялостен принос в книжовната култура, Вартоломеев заяви: Иван Гранитски се бори от 20 години за защита на българското слово, от 15 години той обикаля България, издава тонове литература и е голям поддръжник на българското слово и писатели. Около него гравитирт едни от най-добрите ни български писатели. Другото, къде е бил, какво е работил, мене не ме интересува. Вартоломеев допълни, че тази награда, за разлика от другите,в деветте категории,които се журират, се определя лично от министъра на културата, и той има правото да я присъжда на когото реши.
Но като цяло, националните награди "Хр.Г.Данов" вървят по стълбата надолу, каза издателят. От деветимата наградени, половината не дойдоха да си получат наградите, нито бяха уполномощили някого да направи това, което означава, че самите те не ги ценят. Те не уважават тези награди. И те останаха срамно там.
Аз съм доста опониращ елемент за тези награди, каза Вартоломеев, и това е известно. Според него, трябва да се промени начина и формата им, за да станат обществено значими и запомнящи се. Сега има хибридност в наградите.
Според Вартоломеев, не е уместно и министри да са членове или председатели на журито, защото един министър не може да прочете толкова, колкото професионалистите, каквито в този случай са преводача Георги Ангелов и проф. Цочо Бояджиев.
За присъдената на издателство "Хермес награда в категорията Книгоразпространение, Вартоломеев заяви, че приема наградата като чест за него и за издателството. И дарява паричния и еквивалент от две хиляди лева като първа вноска на замразения преди около десетина години проект Мемориал на духовността, замразен, въпреки гласуваните от Общинския съвет на Пловдив за изграждането му 10 хиляди лева. Но ако не ни бяха номинирали, аз нямаше да дойда на церемонията. Затова и издателствното нямаше свои номинации.
Цялото интервю със Стойо Вартоломеев е в звуковия файл.
Благотворителна изложба фотографии се открива тази вечер в галерия Arsenal of art в Капана. „Да станем съучастници в доброто!“, призовават фотографките Гергана Кунчева и Деница Кирова. Художникът Ангел Гешев, собственик на галерията съобщи, че изложбата се прави послучай 10-годишния юбилей на Aresanal of art и е в подкрепа на малките герои..
Премиера на спектакъла „2084. REX. Или последният цар на света“ ще се състои тази вечер в голямата зала на Драматичния театър в Пловдив. Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин, а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски. В спектакъла участват Малин Кръстев, Борис Кръстев, Алексей Кожухаров, Елена Кабасакалова,..
С „ Живописни рисунки “ на Бояна Попова Градската художествена галерия сложи началото на новия си изложбен афиш за 2025 г. Картините на художничката са дръзки, метафорични, лаконично анекдотични. В тях са закодирани човешките емоции, видяни през погледа на Бояна Попова. Сред често срещаните образи са котките и човешките форми...
„За киното и хората през погледа на Деян Статулов“ е темата на първата среща за 2025 година в литературен клуб Spirt &Spirit. Модератор на разговора с доц. Статулов ще е Александър Секулов. 51 съвременни творци споделят свои истории от света на българското кино в книгата „Между два кадъра“. Сред героите на книгата са Ана Пападопулу, Васил..
Красимир Лозанов, търговски директор на издателство "Жанет 45" ще оповести статута на Националната награда за поезия "Иван Николов". Тя е учредена от „Жанет 45“ през 1994 г. Нейната цел е да отличи и подкрепи български автори за високи постижения в поезията. Тази година призът ще бъде връчен по-късно - на 21 март, обясни Лозанов. Една от причините е,..