Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сероводородът в Черно море може да ни даде ток за 200 години напред

Технология за добив на ток от сероводород от Черно море разработва научен екип на Института по инженерна химия при БАН, ръководен от професор Венко Бешков.

Пред Радио Пловдив той обясни, че технологията включва горивото да попадне в горивна клетка като при химическата реакция се отделя  енергия, която се превръща в електрическа. Нещо като акумулатор, но в нашия случай се работи непрекъснато и няма опасност от изчерпване, обясни проф. Бешков.

Цената на една водородна инсталация може да стигне до 500 хиляди долара като тя зависи от капацитета й. При нашите опити постигнахме КПД между 60 и 90 процента на инсталацията, но проблемът са малките мащаби, които на този етап захранват часовник. 

Това, което трябва да постигнем са по- големи мощности и сила на тока. Ако захраним двигател, ще можем да захраним и електроразпределителната мрежа, каза професорът. Не използваме опасни химикали, които биха замърсили морската вода. Няма опасност за екологичното равновесие на водата, гарантира още той.

Чудовищни са количествата сероводород в Черно море – над 4,6 милиарда тона като всяка година се натрупват нови количества, обясни ученият. По думите му, тези запаси могат да задоволят енергийните потребности на България за 200 години напред.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28