Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съборът на учителите - вдъхновение или "скъпо Нищо"

Когато на образованието започне да се гледа като на надеждна инвестиция, тогава държавата ще  бъде спокойна и сигурна за своето бъдеще. За образователните промени, свързани с новия закон за училищното образование, който влиза в сила на 1 август 2016 г. , образователните стандарти, новите учебни  програми и мисията да си учител в българското училище ще разговаряме  след Националния учителски събор в арена „Армеец“ с Росица Щерева – учител в ОУ „Яне Сандански“ – Пловдив

След вчерашната среща съм обнадеждена, че ще успеем да разбием „стената“.  Аз присъствах на този събор, тръгвайки от думата „мисия“. Зададохме си въпроси: Какво означава мисията да си учител – знаем ли кои сме, знаем ли какво искаме да правим в обществото, знаем ли нашите цели, стратегии, какви резултати искаме да постигнем? Тръгнах си с убеждението, че отговорите на тези въпроси са ясни – Ясно е, че трябва да стъпим на новия закон за образованието, за да можем да постигнем тези стратегии и цели, заяви Росица Щерева.

Тя подчерта, че новостите се състоят в това, че вече съществуват държавни образователни стандарти, които са основни стратегически цели в работата на учителите. Те дават възможност за свобода за редица инициативи в училищата – училището може да избира програмата си, по която да работи, както и предпочитаните  от учителите  учебници за преподаване. Освен това се дава възможност  за развитие на иновативни училища, което е съвсем ново за нашата образователна система. Останах с впечатление от разговорите с колегите на събора, че тези хора – 12 000 колеги са готови заедно с екипите им в училище да вървят заедно по начертания път, заяви Щерева.

По думите й присъстващите на форума учители са  показали, че осъзнават, че им е необходима силна мотивация за работа, каквато в момента липсва на българския учител. Българският учител е готов да повишава непрекъснато квалификацията си и ако работи по образователни европейски програми с осигурени средства, със сигурност ще работи за нивото на своята квалификация, подчерта Щерева. Тя обаче уточни, че подробностите по прилагането на реформата в системата на  образованието не са били обект на събора. Свободата, която учителите получават, за да направят избора на помагала и начин на работа, като се съобразяват със спецификата на училището, децата, техните интереси и нужди, е много добра, заяви още Росица щерева.

За събора имаше и оценки, вариращи от ирония над формата, до пълно отричане на смисъла му. 

Със събирането на 12 000 учите „МОН успя да произведе най- скъпото нищо“ е една от тях

Според Явор Ганчев от Националната мрежа на родителите акцията на просветното министерство е показала поведение към учителите като към крепостни селяни - безцелно пресичане на държавата за няколко часа, в което да слушат речи, без възможност за дебат дори.

По неговите думи въпреки новия закон, реформа в образованието няма. 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Разочарованият избирател е манна небесна за диктаторите

Голяма част от представителтие в българския парламент разчистват пътя на "Горския" и установяване на полуавторитарна диктатура, коментира историкът проф. Милко Паланурски, изследвател на политическите процеси и конституционализма в България. Според него все повече играчи работят за това да се провали парламетаризма. Онези, които искат да пазят..

публикувано на 15.11.24 в 16:22

Кове се валякът, който ще помете статуквото

Повторението е баща на затъпяването . С т ази част от българската поговорка  „Повторението е майка на знанието и баща на затъпяването” политологът доц. Петър Чолаков описа ситуацията в 51-то Народно събрание, което и днес не можа да си избере председател.  Пред Радио Пловдив Чолаков обобщи: Циркът е пълен!   По думите му,  този..

публикувано на 15.11.24 в 15:51

Има шанс за редовен кабинет, но без Борисов като премиер

Има шанс в рамките на този парламент да се състави правителство, смята политологът Ружа Смилова. По думите й има огромна умора у политическите партии и у гражданите и тя очаква да бъдат направени усилия за формирането му. "Но не очаквам да се реализира желанието на Бойко Борисов да бъде премиер, защото евентуалните коалиционни партньори на ГЕРБ не биха..

публикувано на 15.11.24 в 10:59

Диабетът не е пречка, а начин на живот

На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..

публикувано на 14.11.24 в 17:30

Лидери няма, а политиците ни са лоши актьори в лоша пиеса

Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..

публикувано на 14.11.24 в 16:35