Напускането на ЕС от Великобритания, ако това се случи, ще предизвика колапс за цялата Слънчева система и тя ще потъне в черна дупка, иронично коментира проф. Боян Дуранкев апокалиптичните прогнози на хора като Джордж Сорос, футболиста Бекъм и редица експерти и политици.
Каквото и да се случи, от икономическа гледна точка, няма да има световна икономическа катастрофа, казва професор Дуранкев. Нито за Великобритания, нито за Европейския съюз. Въпреки че, напускането може да има ефектът на доминото и да бъде последвано от страни с тежка криза, като Испания, Португалия, Гърция, а да не пропускаме и България.
Според него, референдумът във Великобритания утре е важен за световните корпорации, преди век наричани монополи, днес те са глобополи, които водят реално битката за и против за страната в ЕС.
Той подчертава, че това е важно и за Великобритания, като държава с останала минимална, полуумряла демокрация, в която все пак се чува мнението на народа чрез референдума, докато в много от другите държави такъв не се и провежда. А икономически, страната също ще спечели, защото все повече намаляват търговските и отношения с ЕС, а нарастват тези с останалия свят.
Всъщност, припомня проф.Дуранкев, Великобритания полузлезе от ЕС със специалния статут, извоюван от Камерън, с който ограничи бежанците, които вече са мигранти, както и орязването на социалните помощи, а също и защитата на местните производители.
Не Брекзитът е най-важният проблем за ЕС, има други, по сериозни заплахи. Това е нарастващата ислямизация на Турция и пълзенето и към Европа и на второ място опасността Ислямска държава.
Ако България бъде оставена сама, тя може да се превземе с лъкове и стрели.
За България Брекзизът ще се отрази, ако Великобритания напусне ЕС, тогава десетки хиляди българи от Острова ще търсят работа в България, а това не е привлекателно за управлението на страната ни, затънало в дългове, които не се знае кога ще се връщат и дали ще се изобщо ще се връщат.
Цялото интервю с проф. Боян Дуранкев е в звуковия файл.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..