Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив подкрепя промените в Закона за културното наследство

Снимка: plovdiv-online.com, архив

Парламентът натовари общините с голяма част от досегашната работа на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН). С гласуваните на първо четене промени в Закона за културното наследство в администрациите на основните общини в шестте планови района трябва да се създадат екипи, които ще работят по проектите, касаещи сгради с историческа и културна стойност. 

Идеята е за добро, децентрализацията е съвсем естествен процес, коментира в интервю за Радио Пловдив главният архитект на община Пловдив Румен Русев. 
По думите му, специалисти от общините в рамките на своя бюджет и своя щат ще бъдат натоварени с допълнителни ангажименти, но въпреки това те ще се справят, защото "има качествени хора, добре запознати с тази специфична материя". 
Експертизите на сградите културно наследство сега се бавят заради голямата натовареност на специалистите в НИНКН. Обхватът е много голям, очевидно държавната структура изпитва сериозни затруднения да се справи навреме. От там идват и прекалено дългите срокове за издаване на експертизите, чието забавяне понякога води до тежки последици, коментира арх. Русев по повод инцидента с пловдивско дете, върху което падна парче мазилка, но за щастие не го нарани. 

Случаят с полуразрушения тютюнев склад на ул. "Одрин" 8 няма ново развитие. Сградата ще бъде укрепена със средства от община Пловдив, тъй като собствениците не желаят да го направят. В момента тече обследване, заснемане и проучване на тютюневия склад. Всички стъпки са съгласувани с Министерството на културата, увери главният архитект на Пловдив. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58