Не съм привърженик на тезата, че след този референдум във Великобритания ще започне вълна от референдуми в цяла Европа, заяви социологът Димитър Ганев. Великобритания обаче ще изгуби част от териториалната си цялост, по начина по който я познаваме – в Шотландия ще бъде повдигнат въпросът за независимостта й ,проблемът със Северна Ирландия със сигурност ще се усложни и Великобритания ще трябва да решава вътрешни проблеми, заяви Ганев.
По думите му за Великобритания ще има силен икономически трус – загуба на милиони работни места. Лондонското сити ще изгуби мястото си на международен финансов център и няма начин как това да не се отрази на европейската икономика още тази година. Не вярвам страната да има икономически ръст през следващите две-три години, заяви Ганев.
Процесът ще бъде наблюдаван много внимателно от всички европейски държави и вероятно нито една от тях – членка на ЕС в близко бъдеще няма да си позволи да направи референдум за излизане от Съюза. Дори и това да се случи, резултатите няма да бъдат такива, каквито обаче показа референдумът във Великобритания. В крайна сметка тя винаги е била най-крайно евроскептичната държава и то в продължение на десетилетия.
Ганев заяви още, че резултатите няма да бъдат катастрофични за ЕС след този акт. Великобритания дори не е в челната десетка на държавите, с които ние сме търговски партньори. Тя не е основен търговски партньор на България. Излизането на Великобритания от ЕС ще продължи поне две години и вероятно българският износ ще реагира така, че да няма сериозен срив. .
Процесът на брексит ще се отрази обаче негативно на хората, които отиват да работят във Великобритания. Режимът за работа ще бъде с много повече бариери, подчерта Ганев. Привилегиите, които имаха българските студенти като европейски граждани с таксите, няма да са вече такива и вероятно това ще се отрази и на студентите, които няма да избират да отиват да учат там. .
Не вярвам обаче ЕС да стигне до разпад, заяви Ганев. Той уточни, че досега сме чули мнението само на антисистемните и на популистко настроените лидери. Гласовете на Оланд, Меркел и на други европейски лидери все още не са прозвучали. Утре предстои среща на европейските лидери. Оттук нататък дори могат да започнат и интеграционни процеси, защото Великобритания играеше ролята на спирачка за такива процеси в ЕС. Сега Франция Германия, които са мотор в ЕС, могат да заемат тази водеща роля в процеса за интеграция на държавите от Евросъюза – обща армия, консолидиране на еврото чрез обща финансова политика на Европа, редица други.
Става дума за тежки имперски комплекси – Великобритания в продължение на векове е владяла една четвърт от света, което не може да се каже за други държави, подчерта Ганев. Затова за британците и част от британския политически елит е много по-трудно да приемат, че ще дадат част от своя суверинитет на Брюксел да решава за тяхната съдба, вместо това да прови Лондон. Става въпрос за политическо мислене, което е формирано години наред и то не трябва да се подценява. Очаквам на следващото заседание на Европейския съвет – на 26 или 27-ми юни да се даде отговор на това предизвикателство - брексит – като мощен интеграционен тласък, за да покаже Европа сила, а не слабост. Защото ако покаже слабост, може действително да започне процес, който трудно може да бъде спрян, като ефект на доминото, който да предизвика референдуми и в други държави, подчерта още социологът Димитър Ганев.
В епизод 9 от третия сезон на подкаста продължаваме разговора с Весислав Илиев, ментор от образователната програма за деца “Предприемачът като откривател”. Образованието в училище поставя фокус върху конретиката, точността и предвидимостта. Но в реалния живот имаме повече от един отговор. Училището иска децата за запаметят факти и техники за..
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..