Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да бъде потърсена отговорност за АЕЦ "Белене"

| обновено на 12.07.16 в 11:01
Снимка: БГНЕС

И днес продължават преговорите между България и Иран по българското предложение за продажба на произведеното за АЕЦ „Белене“ ядрено оборудване.

Решението да не се прави АЕЦ „Белене“ дойде преди четири години. Независимо от това обаче сметката на пръв поглед показва, че НЕК ще трябва да плати между 550 милиона и  620 милиона евро – сума, която е за поръчано от България през 2008 година оборудване на „Атомстройекспорт“. Това е и причината, която предизвика българското правителство търси варианти за продажба на оборудването.

Експертът от Движение за енергийна независимост Димитър Иванов заяви, че Иран развива доста бурно ядрената си енергетика, но никой не може да прогнозира дали ще има сделка. Той е категоричен, че основен вариант пред България, е продажбата на оборудването. „Много е странно, че се споменава възраждане на проекта АЕЦ „Белене“, като се има предвид колко години губим от този проект. И колко унизително е за България. Защото това, което се случва на българското правителство е унизително – да ходи и да продава някакво старо оборудване и да е наясно, че то е плод на голяма далавера“, коментира Димитър Иванов.

Енергийният експерт подчерта, че трябва да бъде потърсена отговорност от хората, които са виновни за претърпените финансови щети за държавата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Бонус - малус" ще конкурира застрахователите

С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..

публикувано на 28.07.25 в 10:01

Зърнопроизводителите търпят загуби след жътвата

Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..

публикувано на 28.07.25 в 09:14

Безплатно тестват за хепатит В и С всички от 40 до 60 годишни

Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли.  Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“.  Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..

публикувано на 28.07.25 в 08:30

БАБХ подцени риска с шарката и пораженията са драматични

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..

обновено на 25.07.25 в 11:21

Властта обеща и ни излъга, ще обжалваме таксите за строеж

Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение.  Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..

публикувано на 25.07.25 в 11:20