Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изправени сме пред армия от единаци

| обновено на 15.07.16 в 15:05
Снимка: БГНЕС
За случилото се в Ница и за родната политика - две теми, които са във фокуса на разговора ни с Антоний Гълъбов, политолог и анализатор.

Ще започне обаче нашия разговор със събитията във Франция, за жалост пореден акт на насилие, който отне над 80 човешки живота. Лично вие как приемате това, което се случва във Франция? И то броени дни след европейското първенство?

Антоний Гълъбов: Не е лесно да се изрази отношение. Още повече, че през голяма част от съзнателния ми живот работя с Франция и имаме много контакти с френски колеги. Това наистина е акт на варварство, който за съжаление не може да бъде изчерпан с квалифицирането му като такъв акт. Изправени сме пред армия от единаци. Това е много трудно за противодействие, практически почти невъзможно е да бъде спрян човек, който е решил да отнеме човешки живот. Онова, което е обезпокоителни в тези ситуации е, че много късно и много трудно са успели да спрат камиона. Това е обезпокоително, защото означава, че няма готовност за подобен тип реакция. Големият проблем с радикализацията, който не е единствено и само свързан с религията. Аз съм от хората, които от 2001 г. насам повтарят непрекъснато, че прякото свързване на исляма с тероризма е изключително опасно и много силно желано от нашите врагове. Няма пряка връзка между исляма и тероризма, точно обратното. Големият проблем е в радикализирането на големи групи от хора, които в собствената си безпомощност и в липсата на възможност да се справят с живота си са готови да отнемат човешки живот. Много важно е какво се случва сега. Много важно е как се действа в часовете след удара. Защото освен преодоляването на щетите, освен грижите за ранените, освен грижата за хората, които са претърпели този  тежък психологически шок, много важно е как действат службите по идентифицирането на онези, които вече изразиха в социалните мрежи радостта си. Днес е петък и е важно мюсюлманската общност във Франция да отбележи спокойно своя молитвен ден и в същото време да е ясно, че там, където има ядра на подобен тип организации, те винаги търсят джамията като пространство, в което да се проектират. Така че за съжаление тази война продължава. Отново казвам, изправени сме пред армия от единаци, в която общото е единствено яростната безпомощност и липсата на всякаква стойност на човешкия живот.

Радио Пловдив: Президентът на Франция Франсоа Оланд заяви: „Франция е в сълзи, но тя е силна и винаги ще бъде по-силна от фанатиците”...

Антоний Гълъбов: Това е така. Това е така и не трябва да има нито грам съмнение в решимостта не само на Франция, а и на всички европейски страни и на Съединените щати да се борят срещу явления от този тип. Отново казвам - големият проблем е, че това са отделни хора. Отделни хора, чиято безпомощност и неспособност да се справят с живота си е употребявана от враговете на свободата и на демокрацията. Така че тук няма никакво място за спекулации и с емигранти, и с бежанци, и с ислям....

Радио Пловдив: Вълната на недоволство към бежанците, към чуждите граждани, които отиват в страни от Европейския съюз нараства неимоверно. Още повече след такива трагични инциденти.

Антоний Гълъбов: Така е и видяхме колко ефективно могат да бъдат използвани страховете на хората. И точно затова имаме нужда да говорим, затова има нужда да се разграничават нещата много по-ясно. Защото във Великобритания страхът беше от мигрантите от нашите страни, а не от мигрантите  от бившите колонии на Великобритания. Самото разграничаване на миграцията между собствени мигранти от бившите колонии и някакви други мигранти е голям проблем за Западна Европа, тъй като голяма част от тези страни са бивши империи и отношението към техните колонии винаги е било различно. Ние имаме съвсем друга ситуация в Югоизточна Европа, ние сме изправени пред мигрантски проблем, който не е вълна, това не е криза и е много важно политиците бързо да разберат това. Това не е криза. Става дума за дълбоко пренареждане на целия сват и все повече хора ще се движат и ще се движат към Европа, тъй като Европа е най-доброто място за живеене в света. Така че по-скоро е важно да мислим в дългосрочен план за политики на това как легално да се влиза в нашите страни и как хората, които легално са придобили статут да могат да бъдат интегрирани в обществата ни. Това е съвсем друга тема. Темата не е темата за оградите, не е темата за  отбраната на границите, това е много дългосрочен проблем за Европейския съюз и за България, разбира се.

Ще има ли лидерска битка на президентските избори у нас

Радио Пловдив: Сега да се върнем и на проблемите в България. Оказва се доста силна интригата около предстоящия президентски вот. Вече играчите загряват с ултиматуми, с призиви. Чухме премиера Бойко Борисов, който призова лидери на партии, включително тези на БСП Корнелия Нинова и на ДСБ Радан Кънев, да се явят на президентските избори. Корнелия Нинова пък даде ултиматум на Бойко Борисов до 48 ч. да обяви своята кандидатура. Смятате ли, че наистина ще се стигне до лидерска битка на предстоящия вот през есента?

Антоний Гълъбов: Краткият отговор е не. А малко по-дългият е, ако използвам спортната метафора, която използвахте, поне засега партиите предпочитат да играят този мач на закрито. Публиката все още не ги интересува, все още се опитват са се позиционират един спрямо друг. Идеята на г-н Борисов от вчера сутринта от интервюто му беше, че след като партиите отдават толкова голямо значение на президентските избори и след като се борят затова да постигнат добър резултат, по-добре е лидерите им да се включат в подобна надпревара, това няма да се случи. Много ясно е, че политическите партии, особено опозиционните политически партии, тъй като тук имаме много ясно разграничение между управляващата партия ГЕРБ, чийто президент е в мандата си, и опозиционните партии, които по принцип би трябвало да имат нужда от повече време, за да наложат своите кандидати, опозиционните партии, които би трябвало да лансират нов политически проект, претендирайки за управлението на страната. Така че фактът, че нямаме номинирани кандидати на опозиционните партии в момента е по-обезпокоителен от това, че нямаме кандидат на ГЕРБ.

Радио Пловдив: Защо основните политически партии така ревностно крият своите кандидати? Дали наистина ги крият или по-скоро наблюдаваме някаква безпомощност по номинациите и договорките?

Антоний Гълъбов: Така е. Партиите не са готови за редовните президентски избори, да не говорим за декларациите за  предсрочните парламентарни. Но онова, което изключително силно ангажира вниманието на партиите в момета не е подбор на кандидати. Онова, което ги интересува е постигането на споразумения за възможни съюзи преди следващите парламентарни избори. В момента се предоговаря позиционирането на отделните партии. И точно затова цялата енергия на опозиционните партии е ангажирана в този процес. Виждате с оттеглянето на АБВ от управляващото мнозинство, опитите около АБВ да структурира някакво пространство ляво – център. Виждате след избора на новата председателка на БСП желанието на БСП да печели време през това, което беше лансирано като референдум. Всъщност разказа в лично допитване всички тези маневри, които имат просто за цел печелене на време и тупкане на топката и в същото време по-видимо присъствие в медиите, но същността на разговора между политическите партии е кой с кого. И това очевидно ще продължи, така че аз се връщам на това, че поне засега играчите на терена не желаят да има публика. Точно затова ще бъде неприятна и кампанията най-вероятно, защото в средата на септември  ще са ясни горе-долу голямата част от кандидатите. Това означава, че ще имаме къса, но много интензивна кампания,  която би могла да бъде причина за по-ниска избирателна активност, тъй като българските граждани наблюдават поведението на политиците и едва ли имат сериозни колебания в това какво внимание и значение отдават политиците на тяхното мнение.

Радио Пловдив: Накрая на нашия разговор  с едно изречение да кажете - според вас трябва ли да има смяна на министри в кабинета и наистина ли ще станем свидетели в месеците до президентските избори на подмяна на министри?

Антоний Гълъбов: Аз смятам, че това е нормална процедура. Ако се върнем към опита на предишното правителство, което беше само на ГЕРБ, имахме доста голям брой смени на министри и една почти непрекъсната ротация на ниво заместник-министри. Така, че навлизайки в края на втората година от управлението си, всеки кабинет има нужда от подобно фокусиране - по-ясна оценка на постиженията  на отделните министри. Бързам да кажа, че никога досега смяната на министри сама по себе си не е водила към правителствена криза, така че не смятам, че и в този случай ще бъдем свидетели на подобно действие.

Радио Пловдив: Благодаря ви за това участие. Чухте Антоний Гълъбов.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

По-важно е кой управлява България, не кой дава думата в НС

Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“.  Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..

обновено на 08.11.24 в 16:39
Станислав Балабанов

Директорът Васил Василев е срам за Народния театър

От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва  да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта.  Според..

публикувано на 08.11.24 в 16:15
Младен Влашки

Сблъсъкът не идва от пиесата на Шоу, а от времето, в което живеем

Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..

публикувано на 08.11.24 в 15:25

Болница "Свети Мина" трябва да се управлява с яснота и прозрачност

МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс.  Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Има голяма промяна от първия мандат на Тръмп между ЕС и САЩ

Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес"  Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт".  Трудности ще има в икономическите..

публикувано на 08.11.24 в 10:03