Готови сме да предложим най - добрите критерии и процедури за улеснено даряване на храни. Този механизъм ще позволи лесно и прозрачно да бъдат проследени организациите, които ще бъдат получатели на тези храни.
Това заяви пред Радио Пловдив изпълнителният директор на Българската хранителна банка Цанка Миланова. По думите й, този контрол върху получателите на даренията ще успокои притесненията на финансовото министерство за злоупотреби с дарените храни. Тези, които ще получават и преразпределят храните, ще бъдат нестопански организации, за да няма възможност храните да бъдат връщани в търговския оборот, уточни Миланова.
За нас темата за отпадане на ДДС върху дарените храни е стара, но е ключова и определяща за това, което правим, подчерта директорът на Хранителната банка. Миланова определи като успешни водените до момента разговори по темата заради изразена конкретна позиция от страна на финансовия министър. Това до голяма степен се дължи и на ангажирането с темата на производителите и преработвателите на хранителни продукти, както и на омбудсмана Мая Манолова. Така темата отново бе поставена в дневния ред на управляващите, посочи Цанка Миланова.
Вчера финансовият министър Владислав Горанов обяви, че от догодина е възможно ДДС върху дарените храни да се намали, но ако се намери работещ механизъм за защита на фиска от злоупотреби. Това стана след работна среща с омбудсмана Мая Манолова и представители на браншови хранителни и неправителствени организации. Горанов посочи, че е необходимо при схемата за дарение да се конкретизират получателите, за да не може процентът, който се разреши да бъде освободен от ДДС при дарение, да се превръща в скрита търговска дейност за производителите и търговците на храни. Дарителството е добро, стига да не засяга системата за ДДС, смята финансовият министър.
Горанов изслуша нашите аргументи и показа готовност да се работи в посока режим на промяна на сега действащото законодателство, заяви пред Радио Пловдив Цанка Миланова. От Българската хранителна банка имат готовност да предложат текстове за промени в Закона за храните. Това ще стане със съдействието на омбудсмана и фирмите от хранителния бранш.
Финансовото министерство пък се ангажира да анализира предложенията и те да бъдат взети предвид при изготвянето на бюджета за 2017 г.
В момента действащият режим на ДДС е основна пречка за това повече храна да бъде преразпределяна чрез даряване за хора, които се нуждаят от нея, заяви Цанка Миланова. Тя обясни, че всяка година над 15 хиляди българи се нуждаят от храна, а годишно се преразпределят над 270 тона храни.
Познаваме достатъчно и световният опит в тази посока и сме готови да представим най - добрите предложения за промяна, допълни директорът на Българската хранителна банка. Основни дарители на храни са фирми от сектор производство и преработка на храни, много малко са дарените храни от търговци, коментира Миланова.
По думите й, това е свръхпроизведена храна, която често е на границата на своя срок на годност. Ние сме в състояние да преразпределим храни с изтичащ срок на годност от 3 до 7 дни, подчерта Цанка Миланова.
В момента производители, преработватели и търговци нямат стимул да дават безвъзмездно хранителни продукти, които нямат търговски вид или са с изтичащ срок на годност, на нуждаещи се. Причината е, че при дарение трябва да заплатят ДДС върху храните. Ако ги унищожат обаче, данъкът им се опростява.
Затова вместо да дават на хранителна банка, те бракуват и унищожават храните, тъй като е по-изгодно.
Всяка година в България се унищожават най – малко 670 хиляди тона храна, сочи европейско проучване. От нея Българската хранителна банка успява да спаси едва до 270-280 тона.
Цялото интервю с Цанка Миланова можете да чуете в прикачения звуков файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..