Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почитаме паметта на Св. пророк Илия

Православната църква отбелязва паметта на свети пророк Илия.  Той се почита от всички християни като най-големия библейски пророк и заедно с Мойсей за един от двамата най-велики старозаветни мъже от IX век пр. Христа.  В Пловдивския храм „Св.пророк Илия“ в квартал „Източен“, архиерейската света литургия ще отслужи Знеполският епископ Арсений викарий на Пловдивския митрополит. 

Повелителят на летните стихии и гръмотевици - Свети пророк Илия е един от най-почитаните светци в Асеновградско. 19 са храмовете в региона, които носят името на светеца. Само в града параклисите с името на Свети Илия са четири, разположени в четирите посоки и така образуват християнски кръст, разказа архиерейският наместник на Асеновград отец Йордан Георгиев. По думите му асеновградският регион е земеделски и затова почитта към Свети Илия е толкова голяма.

За св. пророк Илия е  писано в Стария и в Новия завет, Талмуда и Корана, също е  и герой от фолклора на различни народи. Българите тачат Св. Илия като господар на небесните природни стихии - градушката, гръмотевиците и светкавиците. Вярва се, че когато той препуска със своите коне по небесния друм, причинява гръм и огън. 

Ако хората не го почитат, ако не дадат курбан,  светецът може три години да не пусне дъжд на земята. Затова на Илинден обикновено се коли голямо мъжко животно - бик, вол или овен. Свещеникът извършва водосвет и освещава гозбата. Със светена вода той ръси наоколо, за да няма суша през лятото. 

Имен ден празнват  Илия, Илиян, Илияна, Илкo, Илкa, Илчо.

Навръх празника Илинден, в деня на Свети Пророк Илия  ви разказваме и за усилията да се съберат средства за изографисфането на хрискиянския параклис „Свети Илия“ над езерото Клептуза във Велинград. Днес там също отбелязаха празника. Необходими са средства обаче, за да бъде изрисуван и който има сърце и възможност, може да помогне.

Докато има българска църква ще има и българска държава, каза отец Ангел Терезов, който служи в храм „Св. Георги“ във велинградския квартал Чепино. Той разказа историята на параклиса и как е бил построен.

Повече може да чуете в прикачените звукови файлове.









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...

публикувано на 24.02.25 в 10:08

Изложба базар на мартеници в читалище „Възраждане“

Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..

публикувано на 24.02.25 в 09:09

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10