Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стрес тестовете на банките са административна прищявка на ЕК

Банковата система в страната е стабилна и може да издържи дори на дълбока икономическа криза. Но за някои банки са предписани мерки, които са насочени към увеличаване на капиталовите им буфери и намаляване на рисковите експозиции. Това показват резултатите от стрес теста на банките в България, обяви управителят на БНБ Димитър Радев. Вчера Управителният съвет на БНБ прие резултатите от прегледа на качеството на активите и стрес теста на банките в България, обобщени от международната консултантска компания Делойт. Крайните резултати ще бъдат оповестени утре.

Напълно очаквани са резултатите от тези стрес тестове, коментира пред Радио Пловдив финансистът Емил Хърсев. По думите му, това са скъпи административни упражнения, но те гарантират комфорта на ЕК и ЕЦБ. Българските банки водят текуща отчетност, тя е налична и от нея  се виждат същите резултати, каквито и на тестовете, каза той и повтори, че това  е бюрократична  прищявка на ЕК.  Свидетели сме на подобни упражнения и в еврозоната с плачевни резултати, подчерта Хърсев. 

Той обясни, че БНБ харчи 3 милиона разходи по начинанието, но към тях трябва да се прибавят разходите на всяка една отделна банка за покриване на информационните и допълнителни изисквания, както и загубите на самия бизнес, защото банковата система дълго време не кредитира, за да попълва информационните материали по стрес – тестовете и превода на качеството на активите.  Това са два различни прегледа на състоянието на банките, които съвпаднаха във времето, уточни той.

Запасавянето на МФ със средства от заем, с който ще се финансира държавен дълг, според финансиста, е действие в  правилната посока и е проява на предпазливост, за да няма обвинения, както по време на аферата КТБ. През 2014 би трябвало да се направят същите сметки, да се осигури буфер, това не стана и тогава МФ понесе голяма критика, припомни той.

Нещата трябва да се казват с точните имена. В противен случай няма да знаем кога сме нагоре, кога сме надолу, но Европейската бюрокрация облича всичко в мъгла от думи, коментира Хърсев.   Икономистите имат еднозначно и негативно отношение към икономическата и финансова политика на ЕЦБ и на ЕК като  налагането на  отрицателните лихви, например, добави анализаторът. По думите му, налаганите мерки удължават депресията. 

Той смята също, че е напълно  възможно държавата да подкрепи бизнеса, а не банките като поеме част от финансовия риск. Пример за това са Унгария и Полша, каза в заключение Емил Хърсев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С ИИ направихме обективен анализ на изборния процес

„ Знаете, че използвахме Изкуствения интелект, който да направи обективни анализи на изборния процес и бяха открити доста нарушения – надписвания на бюлетини, неработещи видеоустройства. Като цяло имаме много забележки по начина, по който бяха проведени последните избори и следващите избори, ако бъдат проведени по същия начин, няма да..

публикувано на 07.01.25 в 16:50

ГЕРБ не е притиснат да състави кабинет, на власт е чрез Главчев

ГЕРБ в момента са на власт. Правителството на Главчев е кабинет на ГЕРБ и Пеевски, така че те не са притиснати да съставят кабинет. Това коментира журналистът Петко Георгиев след като стана ясно, че номинираният за премиер Росен Желязков е неприемлива фигура за ДБ. „За ГЕРБ играта е по-скоро игра на време - не само за печелене на време за..

публикувано на 07.01.25 в 16:06
Габриела Руменова

Мобилните оператори прилагат агресивна нелоялна практика

Втори мобилен оператор повиши едностранно месечните такси за своите абонати. Още в края на миналата година един от мобилните оператори направи тази стъпка, като уведоми своите абонати, че ще получат подобрения в услугите, но ще има и увеличение на сметките.  Преди ден още един от мобилните оператори също вдигна цените.   Казусът с  непоисканите..

публикувано на 07.01.25 в 15:48

Очакваме грипната епидемия в Пловдив в края на януари

Грипната епидемия в Пловдив се очаква в края на месец януари. Засега повечето случаи на заболели са от Covid-19, а не толкова от грип. Тенденцията за увеличение на случаите на бактериални пневмонии и респираторен синцитиален вирус, която наблюдаваме от месец октомври, продължава. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив..

публикувано на 07.01.25 в 10:22
Любомир Стефанов

Спирането на преговорите е опит за вдигане на мизата

"Прекъсването на преговорите за съставяне на правителство, според мен е по-скоро опит за вдигане на мизата, но доста нескопосан и груб", коментира политологът Любомир Стефанов. Според него прекратяването на преговорите заради спор за фигурата на потенциалния премиер изглежда пресилено, колкото и темата да е важна. "Ако си готов да бламираш всичко..

публикувано на 07.01.25 в 10:21